polskienglishdeutsch
Biuletyn Informacji PublicznejCyfrowy Urząd
Jestes tutaj Strona główna » Aktualności » Wyróżnienia i nagrody » Poznaj laureatów Nagrody Białej Lilii 2010

Aktualności - Wyróżnienia i nagrody

biaa_Lilia_2011.JPG.1Podczas wczorajszej uroczystej Gali wręczenia nagród Białej Lilii statuetki otrzymało 6 osób, które doceniono za działalność na rzecz Ełku.
Nagroda Prezydenta Miasta Ełku przyznawana jest już po raz piąty. Wnioski rozpatrywała Kapituła powołana w tym celu przez Prezydenta, której skład tworzyli:
- Artur Urbański – Zastępca Prezydenta Miasta Ełku, Przewodniczący kapituły
- Stefan Węgłowski – Przewodniczący Rady Miasta Ełku
- Łukasz Makarewicz- Laureat Nagrody Białej Lilii 2009 w kategorii Mecenas Sportu
- Marzena Wasiuk – Laureat Nagrody Białej Lilii 2009 w kategorii Sportowiec Roku
- Klemens Rydzewski – Laureat Nagrody Białej Lilii 2008 w kategorii Nagroda Specjalna
- Stanisław Rudnik – Laureat Nagrody Białej Lilii 2007 w kategorii Nagroda Artystyczna
- Jan Kosiorek – Laureat Nagrody Białej Lilii 2006 w kategorii Postawa Godna Naśladowania
- Piotr Witaszczyk – Laureat Nagrody Białej Lilii 2006 w kategorii Ambasador Ełku
- Prof. Maria Terlecka – Laureat Nagrody Białej Lilii 2009 w kategorii Mecenas Kultury

Ideą nagrody jest wyróżnienie osób, które w sposób szczególny swoją codzienną pracą, aktywnością i zaangażowaniem służą miastu i jego mieszkańcom oraz przyczyniają się do promowania Ełku. Nagrody przyznawane są osobom fizycznym, prawnym i innym podmiotom za szczególne osiągnięcia w poprzednim roku kalendarzowym lub za całokształt działalności.

Lista nagrodzonych i wyróżnionych Białą Lilią za działalność w 2010:

1 Kategoria: Mecenas Sportu

Laureatem został Remigiusz Karpiński – z Ełckim Klubem Karate Kyokushin jest związany od ponad 30 lat. W swojej karierze sportowej odnosił wiele sukcesów w kraju i zagranicą. Między innymi jest medalistą Mistrzostw Świata w Osace, pięciokrotnym medalistą mistrzostw Europy, Mistrzem i Wicemistrzem Ameryki Północnej i Południowej oraz dziewięciokrotnym Mistrzem Polski.
Po zakończeniu kariery zawodowej skoncentrował się na pracy z dziećmi i młodzieżą.
W 2010 roku podopieczni trenera uzyskali m.in. I miejsce w Mistrzostwach Kanady w Karate Kyokushin w Calgary. Drużynowo zajęli III i IV miejsce w Międzynarodowym Turnieju Juniorów we Wrocławiu.
W 2010 r. Remigiusz Karpiński wspólnie z zaproszonymi gośćmi dokonał otwarcia nowej siedziby Ełckiego Klubu Karate Kyokushin przy ul. Bora Komorowskigo 7 w Ełku.

Wyróżnienie otrzymał Edward Traskowski – nauczyciel wychowania fizycznego oraz wiceprezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „Nenufar 5" Ełk. Zorganizował cykliczne międzynarodowe Turniej dla dzieci i młodzieży:
- Mazurska Wiosna – Międzynarodowy turniej mini koszykówki dla dziewcząt;
- Nenufar CUP Międzynarodowy turniej dla chłopców.
Pan Edward Traskowski m.in.:
- organizuje sportowe zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej;
Prowadzi promocję zdrowia przez lansowanie sportu i rekreacji ruchowej wśród dzieci i młodzieży ;
-organizuje różne formy współzawodnictwa sportowego.

2 Kategoria: Sportowiec Roku:

Laureatem został Łukasz Lemieszko – jest zawodnikiem Ełckiego Klubu Karate Kyokushin. Swoją przygodę z Karate rozpoczął 15 lat temu. W czasie swojej kariery sportowej zdobywał medale na mistrzostwach wojewódzkich i makroregionu. W 2010 r. m.in. zajął I miejsce w Mistrzostwach kanady w Karate Kyokushin w Calgary, I miejsce w Turnieju „Mazovia Cup" w Grodzisku Mazowieckim, II Miejsce w Mistrzostwach Europy Młodzieżowców U22 w Wilnie.
Łukasz Lemieszko, dzieląc się swoim doświadczeniem, prowadzi treningi z dziećmi
i młodzieżą w Ełckim Klubie Karate Kyokushin.

Wyróżnienie otrzymał Łukasz Makarewicz - Jest ełczaninem i w naszym mieście rozpoczął swoją karierę sportową. Promuje Ełk przez działalność sportową i walkę na arenach nie tylko w Polsce ale na całym Świecie. Jest zdobywcą tytuł Zawodowego Mistrza Polski w kategorii full contact.
Prezes Fundacji „Sport Active" promującej sport wśród młodzieży zagrożonej marginalizacją i wykluczeniem społecznym. W 2010 r. m.in. Zajął I miejsce na Mistrzostwach Polski K-1 w Ełku w kategorii wagowej 91 kg, I miejsce Polish open Węgrów w kategorii wagowej 94 kg.

3 Kategoria: Nagroda Artystyczna.

Laureatem został Rafał Sulima – Chórmistrz chóru Kontrapunkt , Absolwent Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie, filia w Białymstoku.
W 2010 r. Chór Kontrapunkt pracował pod kierunkiem Rafała Sulimy, czego efektem było 16 dużych koncertów. Najważniejszym wydarzeniem był koncert w Nettetalu z okazji 125- lecia tamtejszego chóru, Brązowy dyplom na IX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie oraz Koncert Inauguracyjny XXII Muzycznych Wieczorów Świętolipskich przed turystami z Polski i zagranicy.
Mimo ogromnego natłoku pracy znajduje czas, by dzielić się swoimi umiejętnościami oraz pasją z ełczanami i prowadzi z efektami artystycznym Chór Kontrapunkt.

Wyróżnienie otrzymał Michał Olszewski – Urodzony w Ełku dziennikarz, pisarz, publicysta. Oczywiste są zasługi Michała Olszewskiego – uznanego pisarza młodego pokolenia – dla promocji Ełku. O Ełku – nazywanym Krótkim Miastem – pisze w swoim debiucie „Do Amsterdamu". Bohaterowie zbioru opowiadań są nam bliscy, bo mówią naszym głosem o ważnych w życiu wyborach: miłości, karierze, wierności sobie. Sam Olszewski mówi o sobie: „Pisarz z Ełku mieszkający w Krakowie".
Jako dziennikarz zajmuje się głównie tematyką ekologiczną w sposób celowo nieobiektywny. Zachęca do recyklingu, ograniczania ilości reklamówek wynoszonych ze sklepów, broni drzew przydrożnych. Ostatnio prowadził "TP" akcję zmierzającą do powołania Mazurskiego Parku Narodowego - w jej efekcie Ministerstwo Środowiska obiecało, że zorganizuje okrągły stół dla mieszkańców Mazur, ekologów, rybaków i leśników. Prowadzi tematycznego bloga poświęconego ochronie środowiska w życiu codziennym i nie tylko. Niedawno ukazała się jego trzecia książka "Low-tech" – opowieść o spotkaniu pewnego radykalnego ekologa z pewnym poszukującym pomysłu na życie architektem.
4 Kategoria: Ambasador Ełku.
Laureatem został Chór Kontrapunkt -Powstał 5 września 2003 roku. Składa się z czterdziestu osób i jest stowarzyszeniem ludzi dobrej woli, kochających muzykę chóralną. Kontrapunkt koncertuje dużo w Ełku i okolicach. Do najważniejszych wydarzeń w życiu chóru należą m.in. Koncert w Bazylice i sali „Ks. Kordeckiego" na Jasnej Górze, gdzie wykonał „Mszę Polską" J.Łasia, udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Łapskie Te Deum", oraz koncerty w Niemczech i w Polsce i z orkiestrą Werner Jaeger Gymnasium i Niederrheinchor z Nettetal- miastem partnerskim Ełku. Chór koncertował także w Wilnie, na zaproszenie Związku Polaków na Litwie.
5 Kategoria: Przedsiębiorca Roku.
Laureatem została Firma MG MURBET- jest firmą, która stawia na jakość w dziedzinie serwisów stalowych. Mocną stroną firmy jest doświadczenie, profesjonalna kadra, zorientowanie na klienta rozszerzanie zakresu oferowanych produktów i usług. Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Redakcja miesięcznika Polish Market wyróżniły certyfikatem firmę MG MURBET w rankingu polskich przedsiębiorstw. Stalowe Centrum Serwisowe uzyskało tytuł Perły Polskiej Gospodarki w kategorii Perły Duże za konsekwentną realizację polityki i strategii przedsiębiorstwa oraz pozycję lidera wśród najbardziej dynamicznych i najbardziej efektownych przedsiębiorstw w Polsce.
MG MURBET nie zapomina także o potrzebach lokalnej społeczności – pod egidą swojej marki STEELA PROFIL zostało sponsorem MULATKI 2010 największego, kilkudniowego przeglądu kabaretowego w Polsce a także przekazało ponad 300 prezentów świątecznych
z okazji Świąt Bożego Narodzenia dzieciom wywodzących się z najuboższych rodzin.
6 Kategoria: Postawa Godna Naśladowania.
Wyróżnienie otrzymała Bożena Bieleniewicz – jest pracownikiem Ełckiego Centrum Kultury, od 2 lat pełni społecznie funkcję prezesa Ełckiego Towarzystwa Muzycznego, w ramach którego prowadzi swoją działalność chór Kontrapunkt. Chór, którego sama jest czynnym członkiem wielokrotnie uczestniczyła w ważnych uroczystościach miejskich a także reprezentowała nasze miasto w konkursach, festiwalach, koncertował w innych miastach i poza granicami kraju.
W 2010 r. Dzięki jej zaangażowaniu chór Kontrapunkt pozyskał nowego chórmistrza p. Rafała Sulimę wybitnego śpiewaka, organistę i dyrygenta, laureata wielu nagród państwowych i międzynarodowych.
Całokształt działalności Bożeny Bieleniewicz w roku 2010 można określić jako pracę na rzecz społeczności ełckiej oraz promocję miasta na arenie krajowej i międzynarodowej.
Wyróżnienie otrzymał Łukasz Apacki - Łukasz Apacki jest osobą powszechnie w Ełku znaną. Dzieje się tak dzięki Jego niezwykłej radości życia i aktywnym udziale w życiu miasta. Pan Łukasz jest mieszkańcem Ełku, bez którego trudno wyobrazić sobie uroczystości i wydarzenia kulturalne, sportowe i rekreacyjne. Jego znakiem rozpoznawczym jest uśmiech, życzliwość i chęć porozmawiania z każdym. Jego aktywny styl życia i zaangażowanie w życie miasta może posłużyć jako godny wzorzec do naśladowania dla nas wszystkich.
Zajęcie pierwszego miejsca w VII Regionalnym Turnieju Tenisa Stołowego, Olecko 2009, nagroda w czasie Pokazu Gier Planszowych w Szkole Artystycznej w Ełku – 16 listopada 2010 r., uczestnik niemalże wszystkich imprez kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych w Ełku. Swoim optymizmem i lokalnym patriotyzmem zaraża wszystkich, którzy go spotykają.

7 Kategoria: Nagroda Specjalna
Laureatem został Lucjan Różycki – Jest członkiem Polskiego Związku Pszczelarskiego i prowadzi własną pasiekę. Pochodzi z rodziny, która od wielu pokoleń zajmuje się pszczelarstwem, przekazując sobie tradycje i zainteresowania hodowlą pszczół. Od wielu lat gromadzi i przechowuje narzędzia oraz sprzęty służące do prowadzenia hodowli pszczół a także ule obrazujące rozwój oraz różnorodność hodowli zmieniającej się na przestrzeni wieków.
Od kilku lat swój dorobek z zakresu historii pszczelarstwa, zgromadzone zabytki wsi polskiej, prezentuje i udostępnia turystom oraz wszystkim chętnym mieszkańcom Ełku, w stworzonym przez siebie skansenie pszczelarskim.

baner

Kalendarz wydarzeń

 SierpieŃ 2019 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
wszystkie     dodaj

Znajdź nas na Facebooku

Migawki

X Jubileuszowa Gala Nagród Białej Lilii
Białe Lilie zostały przyznane już po raz X. Podczas jubileuszowej Gali, która odbyła się 22 czerwca 2016 r. w Ełckim Centrum Kultury prezydent Tomasz Andrukiewicz uhonorował najbardziej zasłużonych ełczan i przedsiębiorców. W trakcie Gali insp. Marek Hyzopski odebrał medal „Zasłużony dla Miasta Ełku". Na zakończenie uroczystości symboliczne statuetki jubileuszowe otrzymali dotychczasowi laureaci nagród z lat 2006 - 2015.

iso2009

banerek
park_linowy_m