polskienglishdeutsch
Biuletyn Informacji PublicznejCyfrowy Urząd
Jestes tutaj Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Dzień Sapera w Ełku

Aktualności - Wydarzenia

IMG_3983Uroczystości z okazji obchodów Dnia Sapera odbyły się w Ełku 15 kwietnia przed pomnikiem ku chwale poległym w czasie rozminowywania Ziemi Mazurskiej. W wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele ełckiego samorządu.



Dzień Sapera jest świętem ustanowionym w 1946 r. czyli w pierwszą rocznicę forsowania przez 1 Armię WP linii Odry i Nysy Łużyckiej. Ogólnopolskie obchody odbywają się co roku 16 kwietnia w całej Polsce.

Polsko kochana, dziś jesteś już wolna
Koniec tułaczki, skończyła się wojna
Na Twym ołtarzu sztandary składamy
I na kolana przed Bogiem klękamy...
(Hymn Saperów)

Ełccy saperzy funkcjonują od początku swego istnienia w świadomości lokalnej społeczności jako wojsko znane z ofiarności, odpowiedzialności i niezawodności. Obchody Dnia Saperów odbyły się o godz. 12.00 na placu przed pomnikiem i tablicą z napisem „Chwała Saperom poległym w czasie rozminowywania na Ziemi Mazurskiej". Uroczystość rozpoczęła się odsłuchaniem hymnu Saperów.

Każdy Saper czuje się szczęśliwy, dlatego że dzisiaj możemy wspólnie świętować ten dzień – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie płk rez. Zdzisław Stola, Prezes Stowarzyszenia Saperów Polskich Koła nr 30 Ełk. Prezes podkreślił fakt, że Jednostka Saperska w ełckim garnizonie działała przez 33 lata dbając o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i regionu.

W trakcie tegorocznych uroczystości z okazji obchodów Dnia Sapera Odznakę honorową „Za rozminowywanie kraju" przyznano ppłk Jerzemu Janowi Pacholarzowi. Odznakę w imieniu Stowarzyszenia Saperów Polskich wręczył Artur Urbański Zastępca Prezydenta Miasta Ełku. Odznaka przyznawana jest za rozminowywanie kraju poprzez unieszkodliwianie min i niewypałów – pozostałości po wojnie.

Chwilą ciszy uczczono również pamięć o śp. ppłk rez. Henryku Tomkiewiczu.

Następnie Artur Urbański Zastępca Prezydenta Miasta Ełku odczytał list okolicznościowy od Tomasza Andrukiewicza Prezydenta Miasta, który nie mógł wziąć osobiście udziału w obchodach ze względu na uczestnictwo w posiedzeniu Komisji Związku Miast Polskich.

Prezydent w imieniu wszystkich ełczan podziękował za wieloletnie poświęcenie i trud w saperskiej służbie, za wysiłek szkoleniowy i najwyższą gotowość bojową. Słowa uznania skierowane zostały także do rodzin i bliskich wszystkich Saperów. Prezydent życzył również realizacji wszystkich zamierzeń oraz pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym.

Na koniec uroczystości pod pomnikiem ku chwale poległym w czasie rozminowywania Ziemi Mazurskiej zostały złożone kwiaty oraz znicze.

Saperzy jako jedyny rodzaj wojsk nie zakończyli swojej działalności po wojnie. Aktualnie na terenie naszego kraju działa 41 partoli saperskich - w tym dwa nurków, które regularnie przeszukują wody Bałtyku. Ludzie ci każdego dnia podejmują działania na rzecz utrzymania bezpieczeństwa kraju, ponieważ do tej pory odnajdywane są pozostałości i niewybuchy po wojnie.

IMG_3987IMG_4010IMG_4020IMG_4026IMG_4051IMG_4030

baner

Kalendarz wydarzeń

 Marzec 2025 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
wszystkie     dodaj

Znajdź nas na Facebooku

Migawki

Posiedzenie Komitetu Monitorującego RPO w Ełku
XI posiedzenie Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 odbyło się 22 czerwca 2016 r. w Ełku. W wydarzeniu wziął udział m.in. Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz.

iso2009

banerek
park_linowy_m