polskienglishdeutsch
Biuletyn Informacji PublicznejCyfrowy Urząd
Jestes tutaj Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Dzień Sapera w Ełku

Aktualności - Wydarzenia

IMG_3983Uroczystości z okazji obchodów Dnia Sapera odbyły się w Ełku 15 kwietnia przed pomnikiem ku chwale poległym w czasie rozminowywania Ziemi Mazurskiej. W wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele ełckiego samorządu.



Dzień Sapera jest świętem ustanowionym w 1946 r. czyli w pierwszą rocznicę forsowania przez 1 Armię WP linii Odry i Nysy Łużyckiej. Ogólnopolskie obchody odbywają się co roku 16 kwietnia w całej Polsce.

Polsko kochana, dziś jesteś już wolna
Koniec tułaczki, skończyła się wojna
Na Twym ołtarzu sztandary składamy
I na kolana przed Bogiem klękamy...
(Hymn Saperów)

Ełccy saperzy funkcjonują od początku swego istnienia w świadomości lokalnej społeczności jako wojsko znane z ofiarności, odpowiedzialności i niezawodności. Obchody Dnia Saperów odbyły się o godz. 12.00 na placu przed pomnikiem i tablicą z napisem „Chwała Saperom poległym w czasie rozminowywania na Ziemi Mazurskiej". Uroczystość rozpoczęła się odsłuchaniem hymnu Saperów.

Każdy Saper czuje się szczęśliwy, dlatego że dzisiaj możemy wspólnie świętować ten dzień – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie płk rez. Zdzisław Stola, Prezes Stowarzyszenia Saperów Polskich Koła nr 30 Ełk. Prezes podkreślił fakt, że Jednostka Saperska w ełckim garnizonie działała przez 33 lata dbając o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i regionu.

W trakcie tegorocznych uroczystości z okazji obchodów Dnia Sapera Odznakę honorową „Za rozminowywanie kraju" przyznano ppłk Jerzemu Janowi Pacholarzowi. Odznakę w imieniu Stowarzyszenia Saperów Polskich wręczył Artur Urbański Zastępca Prezydenta Miasta Ełku. Odznaka przyznawana jest za rozminowywanie kraju poprzez unieszkodliwianie min i niewypałów – pozostałości po wojnie.

Chwilą ciszy uczczono również pamięć o śp. ppłk rez. Henryku Tomkiewiczu.

Następnie Artur Urbański Zastępca Prezydenta Miasta Ełku odczytał list okolicznościowy od Tomasza Andrukiewicza Prezydenta Miasta, który nie mógł wziąć osobiście udziału w obchodach ze względu na uczestnictwo w posiedzeniu Komisji Związku Miast Polskich.

Prezydent w imieniu wszystkich ełczan podziękował za wieloletnie poświęcenie i trud w saperskiej służbie, za wysiłek szkoleniowy i najwyższą gotowość bojową. Słowa uznania skierowane zostały także do rodzin i bliskich wszystkich Saperów. Prezydent życzył również realizacji wszystkich zamierzeń oraz pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym.

Na koniec uroczystości pod pomnikiem ku chwale poległym w czasie rozminowywania Ziemi Mazurskiej zostały złożone kwiaty oraz znicze.

Saperzy jako jedyny rodzaj wojsk nie zakończyli swojej działalności po wojnie. Aktualnie na terenie naszego kraju działa 41 partoli saperskich - w tym dwa nurków, które regularnie przeszukują wody Bałtyku. Ludzie ci każdego dnia podejmują działania na rzecz utrzymania bezpieczeństwa kraju, ponieważ do tej pory odnajdywane są pozostałości i niewybuchy po wojnie.

IMG_3987IMG_4010IMG_4020IMG_4026IMG_4051IMG_4030

baner

Kalendarz wydarzeń

 Lipiec 2025 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
wszystkie     dodaj

Znajdź nas na Facebooku

Migawki

I ślubuję, że Cię nie opuszczę…
Prezydent Ełku po raz pierwszy w tym roku wręczył medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Do grona Ambasadorów miłości 16 czerwca 2016 r. dołączyło trzynaście kolejnych par, które wspólnie przeżyły co najmniej 50 lat. Małżonkowie uchylili też rąbka tajemnicy, jaką jest recepta na udane wspólne życie.

iso2009

banerek
park_linowy_m