polskienglishdeutsch
Biuletyn Informacji PublicznejCyfrowy Urząd
Jestes tutaj Strona główna » Aktualności » Rocznice i uroczystości » Pamiętajmy o tej dacie: 1 września 1939 roku...

Aktualności - Rocznice i uroczystości

1_wrzesnia_nazwaTego dnia, 72 lata temu nie zadzwonił żaden dzwonek w polskich szkołach, mający rozpocząć nowy rok szkolny a życie wielu obywateli II Rzeczypospolitej zamieniło się w piekło.







By uczcić walczących o wolność, ofiary wojny oraz ocalić od zapomnienia te wydarzenia, odbędą się w Ełku uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej, które rozpoczną się w środę 31 sierpnia od modlitwy za żołnierzy września na Cmentarzu Wojskowym o godzinie 17.00. Dnia następnego, 1 września główne obchody rozpoczną się o godz. 18.00 od Mszy Świętej w Katedrze Św. Wojciecha, potem nastąpi przemarsz Miejskiej Orkiestry, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz pocztów sztandarowych pod pomnik Bohaterskim Żołnierzom Września (ulicami: Kościuszki, Chopina, Armii Krajowej, Słowackiego), gdzie odbędzie się Apel Poległych, salwa honorowa i złożone zostaną wiązanki kwiatów.

Niewypowiedziany atak Niemiec hitlerowskich na Polskę zaczął się od barbarzyńskiego nalotu niemieckich bombowców na cywilne obiekty w przygranicznym mieście - Wieluń. Zaraz po nim pierwsze salwy z dział okrętowych niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" spadają na bronioną przez Polaków Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, rozpoczynając najkrwawszy konflikt światowy w dziejach ludzkości.

Dwa tygodnie później do niemieckiej inwazji przyłącza się Rosja sowiecka, atakując o świcie 17 września polskie pozycje od wschodu dokonując tym samym kolejnego rozbioru Polski.
Dla Polaków wojna trwała 6 długich lat, podczas których nasz kraj stracił swoje terytoria na wschodzie tracąc między innymi: Wilno, Grodno oraz Lwów zmieniając tym samym granice państwa na zawsze. Polska poniosła ogromne straty w zniszczonej i rozgrabionej w czasie działań wojennych gospodarce, straty biologiczne w ludności (blisko 6 milionów straciło życie z rąk tylko okupanta niemieckiego), setki tysięcy Polaków wywiezionych na syberyjską zsyłkę przez Rosjan, podczas której wielu straciło swoje życie. Celowo niszczona była przez okupantów inteligencja polska: przygotowana przez Niemców "operacja AB", czy sowiecka zbrodnia w Katyniu. Zbrodnicza działalność hitlerowców zmierzająca do wymordownia Żydów w Europie pochłonęła wiele istnień w obozach koncentracyjnych.
Nie ma do dzisiaj rodziny w Polsce, która by nie była dotknięta tragedią II wojny światowej.

Program uroczystości upamiętniający 1 września 1939 roku:
31 sierpnia 2011 r. (środa)
godz. 17:00
Cmentarz Wojskowy:
Modlitwa za Żołnierzy Września,
składanie kwiatów, wiązanek i zapalenie zniczy
1 września 2011 r. (czwartek)
godz. 18:00
Katedra Św. Wojciecha:
Msza święta w intencji ofiar II wojny światowej
godz. 19:00
Przemarsz Miejskiej Orkiestry Dętej OSP w Ełku,
Kompanii Honorowej Wojska Polskiego,
pocztów sztandarowych, delegacji i zaproszonych gości
pod pomnik Bohaterskim Żołnierzom Września -
ulicami: Kościuszki, Chopina, Armii Krajowej, Słowackiego
godz. 19:15
Park przy pomniku Bohaterskim Żołnierzom Września:
Apel Poległych
Salwa honorowa
Składanie wiązanek

baner

Kalendarz wydarzeń

 KwiecieŃ 2025 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
wszystkie     dodaj

Znajdź nas na Facebooku

Migawki

X Jubileuszowa Gala Nagród Białej Lilii
Białe Lilie zostały przyznane już po raz X. Podczas jubileuszowej Gali, która odbyła się 22 czerwca 2016 r. w Ełckim Centrum Kultury prezydent Tomasz Andrukiewicz uhonorował najbardziej zasłużonych ełczan i przedsiębiorców. W trakcie Gali insp. Marek Hyzopski odebrał medal „Zasłużony dla Miasta Ełku". Na zakończenie uroczystości symboliczne statuetki jubileuszowe otrzymali dotychczasowi laureaci nagród z lat 2006 - 2015.

iso2009

banerek
park_linowy_m