polskienglishdeutsch
Biuletyn Informacji PublicznejCyfrowy Urząd
Jestes tutaj Strona główna » Aktualności » Kultura » Wystawa karykatur z I wojny światowej

Aktualności - Kultura

karykaturyOtwarcie wystawy karykatur z okresu I wojny światowej pn. „Wielka Wojna i Pokój. Wielka Wojna", nastąpi 12 października 2015 r. o godz. 17.00 na terenie Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Wystawa dostępna będzie do 30 listopada. Wstęp bezpłatny.




Dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku oraz Dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie zapraszają w dniu 12.10.2015 r. o godz. 17.00 na uroczyste otwarcie Wystawy karykatur z okresu I wojny światowej: „Wielka Wojna i Pokój. Wielka Wojna". Wystawę można obejrzeć na terenie Ełckiej Kolei Wąskotorowej, ul. Wąski Tor 1.

W programie:
  • otwarcie wystawy,
  •  wykład dr. Piotra Szlanty: (Nie)śmieszna wojna na rysunki i słowa. Rzecz o propagandzie w Wielkiej Wojnie,
  • zwiedzanie wystawy w dawnej poczekalni dworcowej na terenie EKW.

Wystawę można zwiedzać w dniach 12.10 – 30.11.2015 r., w dni robocze w godz. 7-15 oraz w soboty i niedziele w godz. 12-16.

Wystawa została wypożyczona z zasobów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Scenariusz i opracowanie merytoryczne wystawy: dr Piotr Szlanta. Kurator wystawy: Zygmunt Zaradkiewicz. Wystawa odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza.

Koncepcja wystawy:

Wystawa jest zogniskowana wokół kilkunastu zasadniczych problemów i zjawisk zachodzących podczas Wielkiej Wojny. Reprodukowane karykatury, w liczbie 84, zostały pogrupowane w czternaście działów tematycznych, a mianowicie: Kocioł bałkański, Militaryzm przed 1914 rokiem, Obrazy Rosjan, Obrazy Niemców, Obrazy Anglików, Szatan znad Szprewy, Życie na froncie, Życie na zapleczu, Role kobiet, Wojna na morzu, Globalny wymiar wojny, Oblicza śmierci, Zabiegi o Polskę oraz Radość sukcesu, gorycz klęski.

W każdej z nich, na przykładzie sześciu, pochodzących z różnych państw i prezentujących odmienną perspektywę ilustracji, są przedstawiane różnorakie aspekty problemu i punkty widzenia, w tym militarne, dyplomatyczne, polityczne i społeczne. Spinają je działy chronologiczne, prezentujące na początku – narastanie antagonizmów na i wokół Półwyspu Bałkańskiego oraz militaryzację społeczeństw i wyścig zbrojeń przed 1914 rokiem, a na końcu – efekty wojny w postaci rozpadu wielonarodowych imperiów, upadku ładu monarchicznego i narodzin nowych państw narodowych w naszej części Europy.

Każdy z działów opatrzony został krótkim wstępem, w którym opisano szersze tło historyczne prezentowanych w nim zagadnień. Ma to, wraz z rozbudowanym podpisem pod każdą z ilustracji, ułatwić widzowi jej prawidłowe zrozumienie. Celowo także organizatorzy zrezygnowali z podawania nazwisk autorów (w wielu przypadkach nie dało się tego ustalić) prezentowanych prac, a to dlatego, by skupić widziana przekazie propagandowym. Walory artystyczne, czy też ich brak, odgrywają w nim bowiem ograniczoną rolę.
dr Piotr Szlanta

PLAKAT_A4_297x210_mm_internet_nowy

baner

Kalendarz wydarzeń

 Marzec 2025 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
wszystkie     dodaj

Znajdź nas na Facebooku

Migawki

X Jubileuszowa Gala Nagród Białej Lilii
Białe Lilie zostały przyznane już po raz X. Podczas jubileuszowej Gali, która odbyła się 22 czerwca 2016 r. w Ełckim Centrum Kultury prezydent Tomasz Andrukiewicz uhonorował najbardziej zasłużonych ełczan i przedsiębiorców. W trakcie Gali insp. Marek Hyzopski odebrał medal „Zasłużony dla Miasta Ełku". Na zakończenie uroczystości symboliczne statuetki jubileuszowe otrzymali dotychczasowi laureaci nagród z lat 2006 - 2015.

iso2009

banerek
park_linowy_m