II wojna światowa to nie tylko ofiara żołnierzy, lecz także bezmiar cierpień cywilnej ludności. Liczba polskich ofiar w przybliżeniu wynosi 6 milionów, natomiast żydowskich ofiar nazistowskiej polityki eksterminacji jest szacowana na 6 milionów. Ludobójstwo dotyczyło również ludności romskiej i sinti, a także wszystkich uznanych przez system nazistowski za element aspołeczny.
Skutkiem wojny stało się zniszczenie materialne, duchowe i moralne, a także pojałtańska koncepcja politycznej przynależności wielu krajów – w tym także Polski.
„Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa"
Odezwa Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1 września 1939 r.
źródło:www.1wrzesnia39.pl
Program obchodów 75 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
31 sierpnia 2014 r. (niedziela)
1 września 2014 r. (poniedziałek)
Posiedzenie Komitetu Monitorującego RPO w Ełku |
XI posiedzenie Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 odbyło się 22 czerwca 2016 r. w Ełku. W wydarzeniu wziął udział m.in. Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz. |