"We wstępie do swojej pierwszej książki Witkacy pisał, że dążył do tego, aby pokazać potworność ludzkich doznań na tle piękności natury. Dyptyki Radka Nowackiego wydają się również ilustrować ludzką naturę w odniesieniu do pejzażu, w jakim ci ludzie żyją, lub w jakim ich zastał. Postaci na białym tle nakazują skoncentrować się na ich życiowym piętnie zawartym w sylwetkach i twarzach.
Nie ma tam witkacowskiej potworności, ale jest bardzo osobista opowieść o ich własnym losie, którego kontekstem jest pejzaż...
Te fotografie ostatecznie dowodzą, że Radek znalazł klucz otwierający skrzynię pełną niezwykłych szkockich opowieści.
To dowód również na pewną nie tylko genetyczną ciągłość, ale na nigdy nieprzerwaną nić tradycji, której początek gubi się gdzieś w starożytnym świecie szkockich legend."
Paweł W. Płócienniczak, Poeta, Dziennikarz i Fotograf
otwarcie wystawy
8 stycznia 2014 r.
(środa)
godz. 17.00
galeria Ślad
Ełckiego Centrum Kultury
wstęp wolny
wystawa czynna do
20 stycznia 2014 r.
Radek Nowacki (ur. 15 Lipca 1977) – Fotograf i dziennikarz, członek International Federation of Journalists specjalizujący się w fotografii prasowej, portretowej i dokumentalnej. Cztery fotografie z projektu "The Scots DNA" zostaly wręczone Księciowi Walii Karolowi i jego malżonce Księżnej Kornwalii Kamilii i zostały włączone do Królewskiej Kolekcji w Dumfries.
O Projekcie The Scots DNA...Ełk DNA
Jako obcokrajowiec Radek Nowacki szukał najlepszego medium do pokazania swojej interpretacji Szkocji. Fotografie Nowackiego miały spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie: Czy ktoś z zewnątrz może powiedzieć komuś stąd coś nowego o jego ojczyźnie, czego jeszce nie wiedział?
Szkocja to piękny kraj. Szkocja to brzydki kraj. Szkocja to kraj rozdzierany wieloma sprzecznościami. Fotografie z serii The Scots DNA starają się opisywać oba te światy. Krajobrazy górskich Highlandów i miejskie pejzaże Glasgow i Edynburga połączone z prostymi portretami Szkotów tworzą całość nie wymagającą wyjaśnień.
Autor wydaje się prowokować widza do spojrzenia pod "powierzchnię" aby dojrzeć, a raczej poczuć, to co jest schowane pod zdjęciami.
Po blisko 9 latach emigracji Nowacki wraca do Polski i osiedla się kilkanaście kilometrów od Ełku. Kraj polodowcowych jezior i skalistych wzgórz zamienia na piękny krajobraz Mazur Garbatych. Ełk wraz z jego mieszkańcami w sposób naturalny staje się terenem fotograficznej aktywności Radka Nowackiego. Aparat fotograficzny staje się przepustką do zupełnie nowego świata. Za pomocą kamery Nowacki na nowo stara się oswoić polską rzeczywistość. Rozpoczyna sie kolejna emigracja artysty, ojczyzna którą opuścił na blisko dekadę staje się nowym poligonem dokumentalnej działalnośći. Rozpoczyna się nowy projekt... projekt Ełk DNA...
I ślubuję, że Cię nie opuszczę… |
Prezydent Ełku po raz pierwszy w tym roku wręczył medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Do grona Ambasadorów miłości 16 czerwca 2016 r. dołączyło trzynaście kolejnych par, które wspólnie przeżyły co najmniej 50 lat. Małżonkowie uchylili też rąbka tajemnicy, jaką jest recepta na udane wspólne życie. |