5 maja - 6 października 2013 r.
2 czerwca 2013 r.
godz. 19.00
katedra św. Wojciecha
Oleksandr Starynets
Absolwent Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Kijowie, gdzie ukończył klasę waltorni. Wielokrotnie występował z koncertami w Europie. Współpracował z Capella Cracoviensis, Sinfonia Varsovia oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Indii. W latach 1997-1999 grał w orkiestrze Teatru Muzycznego w Winnicy. W latach 1999-2001 pracował w Studium Operowym w Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego. W latach 2001-2005 związany był kolejno z Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Kijowie, Operą Narodową im. T. Szewczenki w Kijowie oraz Filharmonią Świętokrzyską im. O. Kolberga w Kielcach. Od roku 2005 jest pracownikiem Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Białymstoku. Do największych osiągnięć Oleksandra można zaliczyć zdobycie I nagrody w Ukraińskim Konkursie Wykonawców na instrumentach dętych blaszanych (1998 r.).
Michał Dąbrowski
Ukończył Wydział Wychowania Muzycznego oraz Wydział Instrumentalny w klasie organów prof. Józefa Serafina w warszawskiej PWSM. Uczestniczył w międzynarodowych konkursach organowych w Chartres i Pradze. Podczas konkursu improwizacji organowej, w ramach "Internazionale Orgeltage in Muensterland", w roku 1979 zdobył II nagrodę. Od 1979 r. kieruje Chórem Akademickim SGGW, z którym wykonał szereg wielkich form oratoryjnych, m.in: "Magnificat", "Johannespassion" i Mszę h-moll J. S. Bacha, "Requiem" W. A. Mozarta, "Ein Deutsches Requiem" J. Brahmsa. Od 1983 r. równolegle pełni obowiązki organisty kościoła św. Krzyża, skąd w każdą niedzielę Polskie Radio transmituje msze święte. W latach 1982- 2005 związany był współpracą artystyczną ze znakomitą polską śpiewaczką Stefanią Woytowicz, wraz z którą wystąpił m.in. na specjalnym koncercie, dedykowanym Janowi Pawłowi II w Castel Gandolfo. Michał Dąbrowski dokonał prawykonań utworów kompozytorów polskich: Henryka Mikołaja Góreckiego, Bolesława Woytowicza, Andrzeja Kurylewicza i Mariana Sawy.
Jest organizatorem spotkań chórów pod nazwą "Cantate Domino", które odbywają się od 1984 r. co dwa lata w kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie. Sprawuje również kierownictwo muzyczne cyklu koncertów "Musica Sacra" w kościele św. Krzyża.
Od października 2000 r. wykłada w Akademii Muzycznej w Warszawie i Białymstoku improwizację organową i grę liturgiczną. Wielu spomiędzy 25 dotychczasowych absolwentów jego klasy pełni odpowiedzialne funkcje organistów, istotnych dla kultury muzycznej świątyń, m.in.: Archikatedry św. Jana i Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, bazyliki katedralnej w Białymstoku, sanktuarium w Świętej Lipce, katedry w Częstochowie. Wraz z Chórem Akademickim SGGW jest zdobywcą licznych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. Koncertuje w kraju i za granicą. Jako organista i dyrygent dokonał nagrań płytowych, radiowych, telewizyjnych i filmowych.
program koncertu:
Johannes Brahms - Fuga as moll
J.S. Bach
- Suita wiolonczelowa w transkrypcji na waltornię
- Sarabande
- Minuetto 1 i 2
Mieczysław Surzyński - Cappriccio op. 36
J. S. Bach - Gounod "Ave Maria"
A. Marcello - Sonata c-moll
M. Sawa - Msza na waltornię i organy
Organizatorzy:
Współorganizatorzy:
katedra św. Wojciecha, kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Patronat honorowy:
J. E. ks. Biskup Jerzy Mazur
Prace organmistrzowskie:
Michał Porębski, Kamil Jankowski
Opieka artystyczna i prowadzenie koncertów:
Maria Terlecka
Sponsorzy:
X Jubileuszowa Gala Nagród Białej Lilii |
Białe Lilie zostały przyznane już po raz X. Podczas jubileuszowej Gali, która odbyła się 22 czerwca 2016 r. w Ełckim Centrum Kultury prezydent Tomasz Andrukiewicz uhonorował najbardziej zasłużonych ełczan i przedsiębiorców. W trakcie Gali insp. Marek Hyzopski odebrał medal „Zasłużony dla Miasta Ełku". Na zakończenie uroczystości symboliczne statuetki jubileuszowe otrzymali dotychczasowi laureaci nagród z lat 2006 - 2015. |