Dobiegła końca budowa Amfiteatru za Ełckim Centrum Kultury.
Mocna forma, łącząca postmodernistyczną prostotę i aktualne trendy z detalami nawiązującymi do antyku - to wizja ełckich architekta Wojciecha Janiaka. Trzypiętrowa konstrukcja z betonu i szkła ma dwadzieścia metrów wysokości, a dzięki wykorzystaniu naturalnego ukształtowania terenu za budynkiem Ełckiego Centrum Kultury widownia pomieści ok. 1400 osób. Scena posiada dwa portale skierowane w kierunku widowni oraz jeziora. Pod sceną zlokalizowane są garderoby, kasa i pomieszczenia sanitarne. Budynek amfiteatru wyposażony będzie w instalacje: elektryczną, wodną, kanalizacji deszczowej, kanalizacji sanitarnej.
W ramach projektu wybudowany został również budynek mieszczący pomieszczenia techniczne obsługujące scenę, toalety dla widowni, wieża oświetleniowa, chodniki i parkingi. Dojazd do nieruchomości możliwy będzie istniejącymi zjazdami z ulicy Wojska Polskiego i Nadjeziornej.
22 września 2012 r.
(sobota)
godz. 19.00
Amfiteatr Ełckiego Centrum Kultury
wstęp - wejściówki dostępne w kasie ECK
Wykonawcą prac była firma Spółdzielnia Budowlanych SKOMAND w Ełku.
Inwestycja to efekt realizacji wspólnego polsko-litewskiego projektu pn. "Transgraniczne Centrum Integracji Kulturalnej - Scena na granicy". Projekt obejmuje budowę dwóch amfiteatrów: przy Ełckim Centrum Kultury oraz drugiego przy Centrum Kultury i Komunikacji w Olicie. Oba miasta partnerskie stworzyły projekt, którego efektem będą wspólne przedsięwzięcia kulturalne, realizowane w dwóch amfiteatrach: w Polsce i na Litwie.
Koszt budowy ełckiego amfiteatru to 5 705 095,32 PLN, z czego 85% stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Oba miasta partnerskie stworzyły projekt, którego efektem będą wspólne przedsięwzięcia kulturalne, realizowane w dwóch amfiteatrach: w Polsce i na Litwie.
Wystąpią:
Królewska Orkiestra Symfoniczna
Corocznie progi Akademii Muzycznych opuszcza kilkaset młodych , wspaniałych muzyków, dla których niestety nie ma miejsca w znanych i dużych zespołach. Tylko niewielka część z nich może liczyć na stałą współpracę. Wychodząc naprzeciw tej trudnej sytuacji, twórcy orkiestry postanowili dać szansę młodym artystom i zbudować zespół opierając się na najzdolniejszych i profesjonalnych muzykach, absolwentach Akademii. Tworząc orkiestrę stanowiącą samą w sobie nową jakość i markę uznano, iż nie należy bazować na mniejszych, istniejących już zespołach, lecz warto powołać do życia zupełnie nowy.
I tak efektem ciężkiej i wytrwałej pracy było zbudowanie podstawowej grupy około 60 muzyków. Zadaniem kierownictwa było stworzenie tym młodym i uzdolnionym artystom warunków do zgrania i funkcjonowania jako jednolitego, spójnego „organizmu”. Ogromną inspiracją była tutaj możliwość stworzenia własnego i niepowtarzalnego stylu oraz brzmienia, dającego podstawy do wykonywania zarówno dzieł z repertuaru muzyki dawnej jak i tzw. nowych form muzycznych. Wszystko to dzięki pasji i zaangażowaniu każdego muzyka. Zakładając orkiestrę od nowa, można bardzo precyzyjnie dopasować ją do wykonywanego repertuaru. W naszym przypadku jest to muzyka wymagająca wielkiego doświadczenia i kunsztu połączonego z młodzieńczą spontanicznością.
Zobacz więcej: www.orkiestra-wilanow.pl
Chór KONTRAPUNKT
Chór KONTRAPUNKT powstał 5 września 2003 roku, chociaż jego korzenie siegają roku 1997. Składa się z czterdziestu osób i jest stowarzyszeniem ludzi kochających muzykę chóralną. Od roku 2006 KONTRAPUNKT działa w pod egidą Ełckiego Towarzystwa Muzycznego, którego pierwszym prezesem była Jadwiga Cymbor-Pasińska, a od roku 2009 funkcję tę pelni Bożena Bieleniewicz. Członkowie zespołu mają różne doświadczenie chóralne. Są w KONTRAPUNKCIE dawni członkowie chórów akademickich, parafialnych, szkolnych, także niedoświadczeni chórzyści, stawiający tu swoje pierwsze kroki w sztuce chóralnej. Członkowie chóru wykonują różne zawody. Łączy ich śpiew i serdeczna przyjaźń.
KONTRAPUNKT koncertuje dużo w Ełku i okolicach. Do najważniejszych wydarzeń w życiu chóru należą: koncerty w Bazylice i sali "Ojca Kordeckiego" na Jasnej Górze, gdzie wykonał "Mszę Polską" J. Łasia, udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Łapskie Te Deum", oraz koncerty w Niemczech i w Polsce z orkiestrą Werner-Jaeger Gymnasium i Niederrheinchor z Nettetal - miastem partnerskim Ełku. Chór koncertował także w Wilnie, na zaproszenie Związku Polaków na Litwie.
Ważnym przedsięwzięciem chóru było uczestnictwo w międzynarodowym koncercie w Viersen z okazji Dnia Europejskiego, gdzie połączone chóry z Niemiec, Litwy, Wielkiej Brytanii i Polski (KONTRAPUNKT) wykonały kantatę sceniczną Carla Orffa "Carmina Burana" - (maj 2009).
Niewątpliwym sukcesem chóru jest BRĄZOWY DYPLOM IX Miedzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (maj 2010). Do innych ważnych wydarzeń w życiu chóru należy zaliczyć koncerty w Bazylice Mniejszej w Świętej Lipce w ramach Świętolipskich Wieczorow Muzycznych (2010, 2011) Chór został uhonorowany Nagrodą Białej Lilii 2010 w kategorii Ambasador Ełku przyznawaną przez Prezydenta Miasta Ełku a przez Fundację Środowisk Twórczych w Olsztynie został uznany Talentem Roku 2010.
Repertuar KONTRAPUNKTU jest bardzo różnorodny. Znaczną jego część stanowi muzyka sakralna, ale chór często i chętnie sięga też po inne gatunki muzyki.
Dyrygenci:
wrzesień 2003 - czerwiec 2008 - Jadwiga Cymbor-Pasińska
wrzesień 2008 - październik 2009 - Barbara Mejner
od listopada 2009 - Rafał Sulima
Zobacz więcej: www.kontrapunkt.elczanie.pl
X Jubileuszowa Gala Nagród Białej Lilii |
Białe Lilie zostały przyznane już po raz X. Podczas jubileuszowej Gali, która odbyła się 22 czerwca 2016 r. w Ełckim Centrum Kultury prezydent Tomasz Andrukiewicz uhonorował najbardziej zasłużonych ełczan i przedsiębiorców. W trakcie Gali insp. Marek Hyzopski odebrał medal „Zasłużony dla Miasta Ełku". Na zakończenie uroczystości symboliczne statuetki jubileuszowe otrzymali dotychczasowi laureaci nagród z lat 2006 - 2015. |