Dobiegła końca budowa Amfiteatru za Ełckim Centrum Kultury.
Mocna forma, łącząca postmodernistyczną prostotę i aktualne trendy z detalami nawiązującymi do antyku - to wizja ełckich architekta Wojciecha Janiaka. Trzypiętrowa konstrukcja z betonu i szkła ma dwadzieścia metrów wysokości, a dzięki wykorzystaniu naturalnego ukształtowania terenu za budynkiem Ełckiego Centrum Kultury widownia pomieści ok. 1400 osób. Scena posiada dwa portale skierowane w kierunku widowni oraz jeziora. Pod sceną zlokalizowane są garderoby, kasa i pomieszczenia sanitarne. Budynek amfiteatru wyposażony będzie w instalacje: elektryczną, wodną, kanalizacji deszczowej, kanalizacji sanitarnej.
W ramach projektu wybudowany został również budynek mieszczący pomieszczenia techniczne obsługujące scenę, toalety dla widowni, wieża oświetleniowa, chodniki i parkingi. Dojazd do nieruchomości możliwy będzie istniejącymi zjazdami z ulicy Wojska Polskiego i Nadjeziornej.
22 września 2012 r.
(sobota)
godz. 19.00
Amfiteatr Ełckiego Centrum Kultury
wstęp - wejściówki dostępne w kasie ECK
Wykonawcą prac była firma Spółdzielnia Budowlanych SKOMAND w Ełku.
Inwestycja to efekt realizacji wspólnego polsko-litewskiego projektu pn. "Transgraniczne Centrum Integracji Kulturalnej - Scena na granicy". Projekt obejmuje budowę dwóch amfiteatrów: przy Ełckim Centrum Kultury oraz drugiego przy Centrum Kultury i Komunikacji w Olicie. Oba miasta partnerskie stworzyły projekt, którego efektem będą wspólne przedsięwzięcia kulturalne, realizowane w dwóch amfiteatrach: w Polsce i na Litwie.
Koszt budowy ełckiego amfiteatru to 5 705 095,32 PLN, z czego 85% stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Oba miasta partnerskie stworzyły projekt, którego efektem będą wspólne przedsięwzięcia kulturalne, realizowane w dwóch amfiteatrach: w Polsce i na Litwie.
Wystąpią:
Królewska Orkiestra Symfoniczna
Corocznie progi Akademii Muzycznych opuszcza kilkaset młodych , wspaniałych muzyków, dla których niestety nie ma miejsca w znanych i dużych zespołach. Tylko niewielka część z nich może liczyć na stałą współpracę. Wychodząc naprzeciw tej trudnej sytuacji, twórcy orkiestry postanowili dać szansę młodym artystom i zbudować zespół opierając się na najzdolniejszych i profesjonalnych muzykach, absolwentach Akademii. Tworząc orkiestrę stanowiącą samą w sobie nową jakość i markę uznano, iż nie należy bazować na mniejszych, istniejących już zespołach, lecz warto powołać do życia zupełnie nowy.
I tak efektem ciężkiej i wytrwałej pracy było zbudowanie podstawowej grupy około 60 muzyków. Zadaniem kierownictwa było stworzenie tym młodym i uzdolnionym artystom warunków do zgrania i funkcjonowania jako jednolitego, spójnego „organizmu”. Ogromną inspiracją była tutaj możliwość stworzenia własnego i niepowtarzalnego stylu oraz brzmienia, dającego podstawy do wykonywania zarówno dzieł z repertuaru muzyki dawnej jak i tzw. nowych form muzycznych. Wszystko to dzięki pasji i zaangażowaniu każdego muzyka. Zakładając orkiestrę od nowa, można bardzo precyzyjnie dopasować ją do wykonywanego repertuaru. W naszym przypadku jest to muzyka wymagająca wielkiego doświadczenia i kunsztu połączonego z młodzieńczą spontanicznością.
Zobacz więcej: www.orkiestra-wilanow.pl
Chór KONTRAPUNKT
Chór KONTRAPUNKT powstał 5 września 2003 roku, chociaż jego korzenie siegają roku 1997. Składa się z czterdziestu osób i jest stowarzyszeniem ludzi kochających muzykę chóralną. Od roku 2006 KONTRAPUNKT działa w pod egidą Ełckiego Towarzystwa Muzycznego, którego pierwszym prezesem była Jadwiga Cymbor-Pasińska, a od roku 2009 funkcję tę pelni Bożena Bieleniewicz. Członkowie zespołu mają różne doświadczenie chóralne. Są w KONTRAPUNKCIE dawni członkowie chórów akademickich, parafialnych, szkolnych, także niedoświadczeni chórzyści, stawiający tu swoje pierwsze kroki w sztuce chóralnej. Członkowie chóru wykonują różne zawody. Łączy ich śpiew i serdeczna przyjaźń.
KONTRAPUNKT koncertuje dużo w Ełku i okolicach. Do najważniejszych wydarzeń w życiu chóru należą: koncerty w Bazylice i sali "Ojca Kordeckiego" na Jasnej Górze, gdzie wykonał "Mszę Polską" J. Łasia, udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Łapskie Te Deum", oraz koncerty w Niemczech i w Polsce z orkiestrą Werner-Jaeger Gymnasium i Niederrheinchor z Nettetal - miastem partnerskim Ełku. Chór koncertował także w Wilnie, na zaproszenie Związku Polaków na Litwie.
Ważnym przedsięwzięciem chóru było uczestnictwo w międzynarodowym koncercie w Viersen z okazji Dnia Europejskiego, gdzie połączone chóry z Niemiec, Litwy, Wielkiej Brytanii i Polski (KONTRAPUNKT) wykonały kantatę sceniczną Carla Orffa "Carmina Burana" - (maj 2009).
Niewątpliwym sukcesem chóru jest BRĄZOWY DYPLOM IX Miedzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (maj 2010). Do innych ważnych wydarzeń w życiu chóru należy zaliczyć koncerty w Bazylice Mniejszej w Świętej Lipce w ramach Świętolipskich Wieczorow Muzycznych (2010, 2011) Chór został uhonorowany Nagrodą Białej Lilii 2010 w kategorii Ambasador Ełku przyznawaną przez Prezydenta Miasta Ełku a przez Fundację Środowisk Twórczych w Olsztynie został uznany Talentem Roku 2010.
Repertuar KONTRAPUNKTU jest bardzo różnorodny. Znaczną jego część stanowi muzyka sakralna, ale chór często i chętnie sięga też po inne gatunki muzyki.
Dyrygenci:
wrzesień 2003 - czerwiec 2008 - Jadwiga Cymbor-Pasińska
wrzesień 2008 - październik 2009 - Barbara Mejner
od listopada 2009 - Rafał Sulima
Zobacz więcej: www.kontrapunkt.elczanie.pl
I ślubuję, że Cię nie opuszczę… |
Prezydent Ełku po raz pierwszy w tym roku wręczył medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Do grona Ambasadorów miłości 16 czerwca 2016 r. dołączyło trzynaście kolejnych par, które wspólnie przeżyły co najmniej 50 lat. Małżonkowie uchylili też rąbka tajemnicy, jaką jest recepta na udane wspólne życie. |