Aktualności -
Wydarzenia
09.12.2015 |
Autor Iga Urbanowicz
Komitet Monitorujący Programu Współpracy Transnarodowej Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020 zatwierdził do dofinansowania projekty złożone w pierwszym naborze wniosków. Wśród 66 Polskich partnerów znalazło się również miasto Ełk, jako jedyne z województwa warmińsko – mazurskiego.
Obrady Komitetu odbyły się w terminie 18 – 19 listopada 2015 r. w szwedzkim mieście Malmo. Polska uczestniczy w 32 z 35 zatwierdzonych do dofinansowania projektów. Wśród nich znalazł się projekt pt. Morze Północne - Bałtyk Łącznik Regionów (North Sea Baltic - Conncector of Regions) - NSB CoRe, w którym miasto Ełk pełni rolę partnera stowarzyszonego.
Głównym celem planowanego do realizacji projektu jest poprawa zrównoważonej dostępności regionu w korytarzu sieci bazowej Morze Północne - Bałtyk, który rozciąga się od portów Morza Północnego w Antwerpii, Rotterdamie, Amsterdamie, Bremie i Hamburgu przez Polskę do granicy białoruskiej i portów państw bałtyckich w Kłajpedzie, Windawie, Rydze i Tallinie, jak również do Helsinek.
Lepsza dostępność do korytarza sieci bazowej wraz z multimodalną siecią bazową (TEN-T) w znaczącym stopniu przyczyni się do spójności Europy i wzmocnienia rynku wewnętrznego. Konkurencyjna gospodarka będzie sprzyjać tworzeniu nowych miejsc pracy. Zwiększona multimodalność usprawni połączenia kolejowe, transport śródlądowy, wodny i infrastrukturę morską oraz innowacyjne technologie w dziedzinie transportu.
W projekcie zostaną wykorzystane najlepsze narzędzia, które przyczynią się do osiągnięcie zaplanowanego celu. Wśród zadań, w które włączone zostanie Miasto Ełk znalazły się:
- promocja założeń Strategii Zielonego Wzrostu w obrębie NSB CoRe, w celu pełnego wykorzystania jego dostępności i mobilności,
- synchronizacja NSB CoRe i węzłów dostępowych, tj. Rail Baltica, Via Baltica w obszarze transportu pasażerskiego i towarowego,
- ułatwienie miastom partnerskim i regionom partnerskim wspólnych kontaktów, wzmocnienie, relacji z decydentami na poziomie krajowym i europejskim pod przewodnictwem koordynatora Unii Europejskiej,
- wsparcie mechanizmów dedykowanych sektorowi prywatnemu, w celu włączenia ich w transport, logistykę, spedycję i inne operacje w obrębie NSB CoRe,
- monitoring rozwoju sieci NSB CoRe poprzez tworzenie informacji, propagowanie wiedzy i tworzenie inteligentnych usług skierowanych do głównych interesariuszy projektu, tj. miast partnerskich i społeczeństwa.
Ponadto Miasto Ełk zostanie zaangażowane do działań zarezerwowanych dla 2 bloku tematycznego "Logistyka intermodalna". Pakiet zadań będzie obejmował tworzenie koncepcji logistyki multimodalnej, wybór najlepszych praktyk ITS w modelu usług logistycznych, prace nad utworzeniem ponadnarodowego klastra logistycznego.
Polscy partnerzy w liczbie 66 zaangażowani są w 32 projekty, a całkowita wartość przyznanych im środków EFRR wynosi ponad 12,5 mln EUR. Jest to najwyższy wynik w historii udziału Polski w programach współpracy transnarodowej realizowanych w ramach polityki spójności UE. W zaakceptowanych projektach uczestniczą partnerzy z 9 województw. Zdecydowanymi liderami są instytucje z województwa pomorskiego (25 partnerów) i mazowieckiego (13 partnerów). Z województwa warmińsko – mazurskiego w projekcie uczestniczy tylko miasto Ełk.
Więcej informacji:
http://www.ewt.warmia.mazury.pl/region-morza-baltyckiego