Aktualności -
Wydarzenia
16.09.2015 |
Autor Iga Urbanowicz
17 września przypada 75. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. W Katedrze św. Wojciecha o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji poległych za Ojczyznę, po której będzie można złożyć kwiaty i zapalić znicze pod pomnikiem.
Podczas gdy zachodnie terytorium Polski było atakowane przez niemieckie oddziały, ze wschodu Polskę zaatakowało państwo sowieckie. Oddziały radzieckie wkroczyły na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej o świcie 17 września 1939 r., łamiąc przy tym prawo międzynarodowe.
Agresja sowiecka przyspieszyła upadek i rozbiór naszego kraju, który utracił w tym momencie bezpowrotnie swoje terytorium na Kresach Wschodnich. Polska i jej obywatele znaleźli się w potrzasku. Zsyłki na Syberię, prześladowania Polaków, zbrodnia na polskich oficerach w Katyniu i późniejsza zależność od Moskwy były pokłosiem agresji niemieckiej i sojuszniczej Armii Czerwonej na nasz kraj.
W czwartek 17 września 2015 r. o godz. 18.00 w Katedrze Św. Wojciecha w Ełku odprawiona zostanie Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych, w intencji poległych za Ojczyznę i o pokój na świecie.
Po Mszy zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Placu Katedralnym pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Katynia 1940 roku oraz ofiary Smoleńska 2010 roku:
"Jeśli unicestwią - pamięć... Kamienie wołać będą pomordowanym, poległym, zaginionym... nie tylko na "nieludzkiej ziemi" - mieszkańcy Ełku".