polskienglishdeutsch
Biuletyn Informacji PublicznejCyfrowy Urząd
Jestes tutaj Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » ZSRR wbił nóż w plecy Rzeczypospolitej

Aktualności - Wydarzenia

flaga_ZSRRDziś przypada 75. rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. W Katedrze św. Wojciecha odprawiona zostanie Msza Święta w intencji poległych za Ojczyznę, po której będzie można złożyć kwiaty i zapalić znicze pod pomnikiem.

Podczas gdy zachodnie terytorium Polski było atakowane przez niemieckie oddziały, ze wschodu Polskę zaatakowało państwo sowieckie. Oddziały radzieckie wkroczyły na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej o świcie 17 września 1939 r., łamiąc przy tym prawo międzynarodowe.

Agresja sowiecka przyspieszyła upadek i rozbiór naszego kraju, który utracił w tym momencie bezpowrotnie swoje terytorium na Kresach Wschodnich. Polska i jej obywatele znaleźli się w potrzasku. Zsyłki na Syberię, prześladowania Polaków, zbrodnia na polskich oficerach w Katyniu i późniejsza zależność od Moskwy były pokłosiem agresji niemieckiej i sojuszniczej Armii Czerwonej na nasz kraj.

W środę 17 września 2014 r. o godz. 18.00 w Katedrze Św. Wojciecha w Ełku odprawiona zostanie Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych, w intencji poległych za Ojczyznę i o pokój na świecie.

Po Mszy zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Placu Katedralnym pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Katynia 1940 roku oraz ofiary Smoleńska 2010 roku:
"Jeśli unicestwią - pamięć... Kamienie wołać będą pomordowanym, poległym, zaginionym... nie tylko na "nieludzkiej ziemi" - mieszkańcy Ełku".

baner

Kalendarz wydarzeń

 PaŹdziernik 2028 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
wszystkie     dodaj

Znajdź nas na Facebooku

Migawki

Posiedzenie Komitetu Monitorującego RPO w Ełku
XI posiedzenie Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 odbyło się 22 czerwca 2016 r. w Ełku. W wydarzeniu wziął udział m.in. Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz.

iso2009

banerek
park_linowy_m