21 września 2013 r.
(sobota)
godz. 19.00
sala ZEBRA
Ełckiego Centrum Kultury
bilet: 12 zł/15 zł
(przedsprzedaż/w dniu koncertu)
Obowiązuje Ełcka Karta Rodziny 3+
KUP BILET ONLINE KUP KARNET NA WYDARZENIA ECK
Wymyślono nazwę: Lubelska Federacja Bardów. Lubelska bo terytorium. Federacja, bo luźny związek niezależnych podmiotów. Bardów, bo zamiarzano uprawiać piosenkę autorską, zaangażowaną w sprawy wszelkie świata tego. Sposób organizacji pracy i występy przypominały metody stosowane w piwnicach artystycznych, gdzie jest wielu autorów, wielu kompozytorów i wielu wykonawców. Gdzie nie ma jednego lidera. Gdzie są tylko kierownicy poszczególnych projektów, co chwilę inni. Gdzie decyzje zapadają w głosowaniu. Członkowie umówili się pisać utwory do użytku wspólnego LFB, ale i wykonywać równolegle solowe projekty. Osobność grupy zasadzać się miała na jednoczesnym epatowaniu energią i oryginalnym przekazem.
Pierwszy koncert w Hadesie został nagrany i wydany na płycie w 1999 roku. Wtedy brzmienie grupy charakteryzowało 6. głosów, fortepian, gitara i altówka. To brzmienie utrzymało się jeszcze na kolejnej płycie, gdzie Lubelska Federacja Bardów wykonała nieznane utwory Kazimierza Grześkowiaka. Z czasem dwóch głosów ubyło i w to miejsce weszły: bas i perkusja. Następne 5. płyt nagrano z użyciem sekcji rytmicznej. Zespół mógł dzięki temu występować nie tylko w kameralnych warunkach ale i na masowych imprezach. LFB od początku weszła w nurt festiwalowy występując w roli gwiazdy podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję". Tak zarysowany kierunek utrzymuje do dziś.
Formacja odbyła też wiele wędrówek po świecie: Wiedeń, Londyn, Nowy Jork, Paryż, Lwów i Dublin. Stale przyznaje się do swoich lubelskich korzeni i realizuje kolejne plany. Wszyscy członkowie zespołu piszą i komponują. Składają się na repertuar wspólny i wydają płyty solowe. Ale czasem oddają swój czas i talent na rzecz innych twórców. Po upamiętnieniu poezji Karola Wojtyły i piosenek Kazimierza Grześkowiaka przyszedł czas na prowokację intelektualną w pięknej formie muzycznej – na pokazanie gdzie jest poezja w twórczości Edwarda Stachury.
Edward Stachura pozostawił po sobie dzieło niezwykłe. Zasadnicza waga jego jest dopiero odkrywana. Ale już dziś mówi się, że stał się reporterem numer jeden w nowych obszarach świata. Że dostarczył wiedzy i narzędzi słownych psychologii i filozofii. Że jest niebywałym innowatorem polszczyzny. Pokazał bowiem jakie możliwości gramatyczne i składniowe tkwią w naszym języku.
Zespół tworzą:
- Marek Andrzejewski - śpiew, kompozycje, teksty, gitara
- Tomasz Deutryk – perkusja, śpiew
- Jan Kondrak - śpiew, kompozycje, teksty
- Krzysztof Nowak - gitara basowa, kompozycje
- Piotr Selim - śpiew, kompozycje, instrumenty klawiszowe
- Jola Sip – śpiew, kompozycje, teksty
Stale współpracują: Katarzyna Wasilewska - skrzypce, Piotr Bogutyn - gitara elektryczna.
X Jubileuszowa Gala Nagród Białej Lilii |
Białe Lilie zostały przyznane już po raz X. Podczas jubileuszowej Gali, która odbyła się 22 czerwca 2016 r. w Ełckim Centrum Kultury prezydent Tomasz Andrukiewicz uhonorował najbardziej zasłużonych ełczan i przedsiębiorców. W trakcie Gali insp. Marek Hyzopski odebrał medal „Zasłużony dla Miasta Ełku". Na zakończenie uroczystości symboliczne statuetki jubileuszowe otrzymali dotychczasowi laureaci nagród z lat 2006 - 2015. |