14 lipca 2013 r.
28 lipca 2013 r.
11 sierpnia 2013 r.
25 sierpnia 2013 r.
Plac Jana Pawła II
godz. 20.00
wstęp wolny
14 lipca 2013 r. - Orkiestra Dęta OSP
Pierwsze „rozgrywki" orkiestry - złożone z większości trębaczy byłej orkiestry kolejowej - rozpoczęły się zimą 1967/68. amatorzy entuzjaści muzyki, po zakończeniu swej pracy zawodowej w różnych instytucjach i przedsiębiorstwach poświęcało swój wolny czas zamiast na odpoczynek - orkiestrze. Z powodu braku kapelmistrza, na początku przewodził jeden z członków zespołu - Stanisław Mulawski. Był to doświadczony muzyk i jednocześnie współorganizator zespołu - który przed i bezpośrednio po wojnie grywał w Reprezentacyjnej Orkiestrze Wojska Polskiego. Nowopowstała orkiestra liczyła 25 osób. Za datę powstania orkiestry dętej OSP w Ełku uważa się 19 stycznia 1968 roku.
Pierwszym kapelmistrzem orkiestry został mgr Jerzy Śródkowski -nauczyciel miejscowej szkoły muzycznej I-go stopnia.
Nowy kapelmistrz - jako wybitny muzyk i dyrygent, animator ruchu muzycznego w Ełku i całym regionie, postać sławna i zapisana na stałe w pamięci starszych mieszkańców Ełku - funkcję swą wykonywał społecznie. Funkcję tamburmajora w orkiestrze powierzył Stanisławowi Mulawskiemu, który grał kiedyś w wojsku, i który znał się na musztrze. 30 kwietnia,po kilku miesiącach wytężonej pracy, nowa orkiestra OSP pokazała się publicznie w sali ełckiego kina „Polonia", gdzie reprezentowała swój bogaty repertuar wraz z towarzyszącym jej chórem Liceum Ogólnokształcącego w Ełku. Było to wielkie przeżycie dla wszystkich członków zespołu. Następnego dnia orkiestra wzięła udział w uroczystym pochodzie pierwszomajowym. Od tej pory żaden pochód, żadna manifestacja nie odbyła się bez „dmuchających strażaków", tak ich nazywano. Do orkiestry trafiali także absolwenci Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych ,muzykujący w zespole pod kierunkiem Edwarda Millera.
9 czerwca 1968 roku orkiestra OSP w Ełku zajęła pierwsze miejsce w eliminacjach amatorskich orkiestr dętych w Białymstoku. Dwa tygodnie później zajęła również pierwsze miejsce w eliminacjach międzywojewódzkich w Giżycku.
W latach PRL koncertowali przy różnego rodzaju imprezach sportowych, zlotach młodzieżowych, konkursach i zawodach strażackich. Orkiestra przez ostatnie lata dała bardzo dużą ilość występów, jednak największe znaczenie przypisuje się - co oczywiste – występom na konkursach i przeglądach. Szczególnie owocne w tym względzie okazały się lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte. 26-go maja 1974 roku orkiestra zwyciężyła w VI Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych o Laur 30-lecia PRL, zdobywając puchar i dyplom.
Po wyjeździe mgr Jerzego Śródkowskiego z Ełku, kapelmistrzem orkiestry został druh Ryszard Ardziński, który starał się utrzymać w dalszym ciągu osiągnięcia zespołu. W Ostrołęce orkiestra zajęła pierwsze miejsce w przeglądzie orkiestr amatorskich w 1975 roku. Zespół z Ełku zakwalifikował się do finału w Koszalinie. Występ w Koszalinie przyniósł orkiestrze jeden z największych osiągnięć w jej historii. Na centralnych eliminacjach zdobyła ona V-te miejsce na 650 orkiestr, które przystąpiły do wstępnych eliminacji regionalnych, a później do konkursów rejonowych. Wyróżnienie to jak i poprzednie sukcesy, przyniosły zaszczyt nie tylko orkiestrze, ale również radość mieszkańcom miasta.
W roku 1979 nastąpił kryzys w orkiestrze. Zauważona była stopniowa, ale systematyczna stagnacja. Przyczyn tego nie było wiele m.in. duża rotacja w zespole (zgony, zmiany miejsca zamieszkania, choroby itp.). Być może powód kryzysu w orkiestrze wziął się z narastającym kryzysem społeczno-politycznym i gospodarczym. Najważniejszymi przyczynami tej sytuacji były jednak brak dopływu młodzieży i sprawy finansowo - kadrowe. W 1979 roku orkiestra dała kilka koncertów, a dokładnie można było ją usłyszeć tylko w Dniu 1-go Maja i w Dniu Strażaka.
Pod koniec roku z funkcji kapelmistrza zrezygnował druh Ryszard Ardziński. Na to stanowisko Zarząd OSP powołał Waldemara Delugę. W okresie jego działalności orkiestra odniosła znaczące sukcesy. Na eliminacjach międzywojewódzkich w Łomży zajęła ona 2-gie miejsce, kwalifikując się do Konkursu Krajowego w Koszalinie. Do wyjazdu jednak nie doszło ze względu na trudności finansowe.
W roku 1983 funkcję kapelmistrza objął Bronisław Sokołowski. Podjął się on prób odbudowy orkiestry. W tym okresie orkiestra nie organizowała żadnych zgrupowań, ponieważ brała udział zaledwie w jednych eliminacjach orkiestr dętych, 2 razy wyjeżdżała poza teren województwa. Orkiestra nie urządzała żadnych koncertów dla publiczności, ale brała udział we wszystkich uroczystościach miasta Ełku, jak np.: Dzień Strażaka, Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy. Uczestniczyła czynnie w pogrzebach ważnych osobistości oraz we wszystkich oficjalnych akademiach z okazji Dnia 1-go Maja czy Rocznicy Rewolucji Październikowej.
W 1985 roku prowadzenia orkiestry podjął się bezinteresownie druh Edward Miller. Nowy kapelmistrz był członkiem orkiestry od chwili jej założenia. Posiadał on dobre przygotowanie fachowe – był instruktorem ds. muzyki.
Edward Miller, kierujący również orkiestrą Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku, zwerbował nowych członków i już rok później orkiestra liczyła 26 muzyków i zajęła czołowe miejsce na eliminacjach międzywojewódzkich w Siemiatyczach. Było to możliwe dzięki pomocy Urzędu Miejskiego i Zarządu OSP w Ełku, dzięki któremu uzupełniano instrumenty w orkiestrze, umundurowanie orz stworzono odpowiednie warunki do startu w kolejnych eliminacjach orkiestr dętych.
5 kwietnia 1987 roku zespół wyróżniono na eliminacjach orkiestr dętych w Szczytnie, a 20 czerwca 1987 roku na eliminacjach międzywojewódzkich w Mrągowie orkiestra zajęła pierwsze miejsce i zakwalifikowała się do centralnego przeglądu w Poznaniu. Nie pojechano tam z braku środków finansowych.
W 1988 roku orkiestra obchodziła swoje święto – XX-lecie działalności. Drugie dziesięć lat były zgoła odmienne od tych pierwszych – uwieńczonych znacznymi sukcesami. Ostatnie lata pokazały jak cały dorobek orkiestry, jej zapała i bezinteresowna praca mogą być zaprzepaszczone ze strony władz państwowych tego rodzaju działalnością artystyczną.
W 1990 roku dochodzi do zmiany pokoleniowej na stanowisku kierownika zespołu. Funkcję kapelmistrza objął flecista Ryszard Jasionowski, jego zastępcą i doradcą muzycznym był Edward Miller, a gospodarzem Bogusław Kondracki. Nowy kapelmistrz, który grał w niej od samego początku, zaczynał jako uczeń szkoły muzycznej i grał razem z ojcem. Jego młody wiek, a jednocześnie wykształcenie i związek z zespołem od początku, stwarzał nadzieję na znaczące sukcesy.
Od 1990 roku po zakończeniu stanu wojennego, orkiestrze przybyły nowe obowiązki związane z uświetnieniem swoimi graniami różnych świąt kościelnych i państwowych, co wcześniej nie było możliwe.
Orkiestra w tym czasie liczyła 28 muzyków, z których większość to profesjonaliści, mający za sobą wiele lat grania w różnych orkiestrach wojskowych, zakładowych czy szkolnych. Niestety w tych trudnych dla kultury czasach zaczynały pojawiać się kłopoty związane głównie z finansami potrzebnymi przecież na zakup instrumentów, nut czy nowego umundurowania. Są jednak takie święta, w czasie których członkowie orkiestry są szczególnie honorowani. Takim była niewątpliwie XXV rocznica istnienia Orkiestry Dętej OSP w Ełku, którą to Zarząd OSP określił na 4 grudnia 1993 roku. W tym szczególnym dla orkiestry dniu zorganizowano Jubileuszowy Koncert Galowy w MDK z udziałem Władz miejskich, wojewódzkich i innych zaproszonych gości.
W roku 1994 orkiestrę przejmuje ponownie Edward Miller. Z pewnością to dzięki jego postawie orkiestra ciągle się rozwijała, a jej skład ciągle się powiększał. W 1997 roku pełnił funkcję zastępcy kapelmistrza Stanisław Arciszewski oraz był kierownikiem administracyjnym zespołu. Doszło do tego, że w 1999 roku orkiestra liczyła 45-członków. Z pewnością miało na to wpływ przyjęcie nowych muzyków, w tym po raz pierwszy do zespołu dołączył młode dziewczyny, na czym naturalnie zyskał wizerunek i atrakcyjność zespołu.
Do orkiestry zakupiono nowe instrumenty, pulpity, nuty i umundurowanie, na co pozwoliły środki finansowe wciąż płynące z Zarządu OSP oraz z dotacji Urzędu Miasta.
Nie jest znana dokładna liczba występów orkiestry w ostatnich 11 latach (2000-2011), jednak dzięki zapisom w Kronice OSP można szacować, że ich liczba mieści się w przedziale 190-200 występów. Orkiestra brała udział miedzy innymi w najważniejszych wydarzeniach na terenie Miasta Ełku, Powiatu Ełckiego, oraz promowała nasz region w różnych zakątkach Polski i zagranicą.
Obecnym kapelmistrzem orkiestry jest Grzegorz Karpowicz, a kierownikiem Marta Bartnik. Orkiestra bierze cały czas aktywny udział w lokalnych uroczystościach, zapewniając uroczystą oprawę uroczystości państwowych, patriotycznych i kościelnych na terenie Miasta Ełk i Powiatu Ełckiego.
28 lipca 2013 r. - Grupa DRIFT
DRIFT to mieszanka muzyki POP, DANCE i R'n'B. Co w połączeniu ze świetnymi układami choreograficznymi oraz charyzmą członków zespołu daje publiczności doskonałą zabawę zarówno w klubie jak i na festynie.
Dominik Golak – wokalista zespołu, choreograf sceniczności oraz tancerz. W przeszłości główny choreograf i tancerz zespołu MAXEL i FISHER. Prywatnie nauczyciel tańca, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, członek Stowarzyszenia tanecznego MASAKRA oraz zodiakalny Baran. Zainteresowania to: taniec NSHH, break dance, trójbój siłowy i dietetyka sportowa.
źródło: oficjalna strona zespołu
Zespół Dobroto powstał w styczniu 2011 r. z muzycznej współpracy pomiędzy ełckimi instrumentalistami z formacji Tygiel Folk Banda a gdańską grupą śpiewaczą Kadarka. Muzyczną ideą tego projektu od początku było połączenie wielogłosu z szeroko pojętą muzyką świata. Jako że korzenie śpiewaczek leżą na Ukrainie a one same tradycję śpiewu wyniosły z domów, ich śpiew jest przez to niezwykle prawdziwy i przenikający.
Dlatego też motywem przewodnim zespołu stały się naturalnie ukraińskie pieśni tradycyjne. Od instrumentalnej zaś strony, inspiracje muzyków leżą gdzieś między muzyką bałkańską i bliskowschodnią, jednak trudno jest klasyfikować jednoznacznie muzykę Dobroto, bo muzycy nie stwarzają sobie barier czerpiąc garściami z wielu gatunków.
Zespół jest zdobywcą głównej nagrody poznańskiego festiwalu „ DRAGON FOLK FEST" oraz laureatem prestiżowego festiwalu " Mikołajki Folkowe " w Lublinie. Został także bardzo ciepło przyjęty przez publiczność na festiwalu Polskiego radia „Nowa Tradycja".
skład zespołu:
Marta Hnat - śpiew
Ewa Żołądek - śpiew
Daria Pełeńska - śpiew, skrzypce
Marysia Stępkowska - skrzypce, śpiew
Przemek Stępkowski - gitara, mandolina, oud, śpiew
Patryk Walczak - akordeon
Marcin Stępkowski - tuba
Krzysztof Guzewicz - tabla, bębny obręczowe, darbuka
współpraca :
Sebastian Wielądek - duduk, dudy francuskie, lira korbowa
Mohammad Rasouli - ney
źródło: oficjalna strona zespołu
25 sierpnia 2013 r. - Freakin'Rudeboys i Herbik
Freakin Rudeboys jest to młody zespół założony w październiku 2011 roku w Ełku, w składzie występuje ośmiu niezwykle energicznych chłopaków, którzy będąc na scenie poruszają tłumy i pozostawiają po sobie niezapomniane wrażenia. Różnorodność wiekowa nie jest dla nich problemem, występuje tu świeżości i doświadczenie. Twórcą tekstów jest Herbik, w których opisuje swoje przeżycia jak i życie codzienne całego zespołu. Bogate instrumentarium pozwala im na łączenie różnych, ciekawych brzmień jak i stylów muzycznych. Rudeboy'owa sekcja dęta nadaje odpowiedniego freakin'owego charakteru. Grają w klimacie reggae, ragga, ska i posiadają na swoim koncie kilka sukcesów takich jak:
- I miejsce w Ełckim Przeglądzie Kapel Amatorskich EPKA 2011,
- I miejsce w przeglądzie kapel studenckich Barabany 2012 w Białymstoku,
- udział w finałowym konkursie Młodych Polskich Zespołów Reggae podczas XII-stej edycji Ostróda Reggae Festival 2012, gdzie otrzymali najwięcej głosów od wspaniałej publiczności.
- I miejsce w III ogólnopolskim przeglądzie reggae Ełk Sound System 2012 w Ełku.
- Zespół otrzymał również nominację do tytułu „Polskiej Nadziei Reggae 2012" w plebiscycie najlepszego czasopisma branżowego Free Colours!
- Oraz koncerty na jednej scenie m.in. z Vavamuffin, Jamal, Kamil Bednarek, Strachy na Lachy, Junior Stress, EastWest Rockers, Raggafaya, Dubska, Natural Mystic Akustycznie, O.S.T.R i Make Progress.
źródło: fb zespołu
domEKzlK3fYPosiedzenie Komitetu Monitorującego RPO w Ełku |
XI posiedzenie Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 odbyło się 22 czerwca 2016 r. w Ełku. W wydarzeniu wziął udział m.in. Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz. |