5 maja - 6 października 2013 r.
15 września 2013 r.
godz. 19.00
katedra św. Wojciecha
Kinga Szmigulska
W latach 1995-2001 uczęszczała do Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, do klasy oboju Mieczysława Pawlaka, którą ukończyła z wyróżnieniem. W latach 2001-2006 studia magisterskie w klasie oboju prof. Józefa Ciepłuchy, także ukończone z notą wyróżnioną (Akademia Muzyczna im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi). Od 2006 r. studiowała w klasie oboju prof. Jerzego Kotyczki i ad. Arkadiusza Krupy w Akademii Muzycznej w Krakowie, początkowo w trybie studiów doktoranckich, a następnie podyplomowych, ukończonych również z wyróżnieniem w 2011 r. Od wczesnych lat współpracowała z wieloma instytucjami artystycznymi, w tym z: orkiestrą symfoniczną Łódzkiej Filharmonii, Teatrem Nowym w Łodzi, Żeńską Orkiestrą Symfoniczną, Polską Operą Kameralną, Filharmonią Lubelską, Filharmonią Kaliską, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Krakowską, z Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze", z zespołem muzyki dawnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – "Passione Secondo Musica" oraz zespołem muzyki dawnej "Diletto" w Białymstoku.
W 2004 r. koncert solowy z Orkiestrą Kameralną Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w 2005 r. z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Łodzi, a w 2006 r. udział w koncercie dyplomantów z towarzyszeniem orkiestry Łódzkiej Filharmonii. W maju 2005 r. otrzymała III nagrodę oraz Nagrodę Specjalną SPAM na IV. Międzynarodowym Konkursie Oboistów i Fagocistów Łódź 2005, a we wrześniu 2007 r. tytuł półfinalisty na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Od 1 marca 2007 r. na stałe współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku na stanowisku oboistka–rożkistka.
Jan Bokszczanin
W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jesse E. Eschbacha. W roku 2006 uzyskał stopień doktora sztuki. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez profesorów: Guy Bovet (Szwajcaria), James David Christie (USA), Aleksander Fisejski (Rosja), Bernhard Hass (Niemcy), Zsigmont Szathmary (Węgry) oraz Harald Vogel (Niemcy). Koncertuje w kraju i za granicą (Białoruś, Dania, Finlandia, Litwa, Niemcy, Rosja oraz USA). Współpracuje z wieloma zespołami kameralnymi i orkiestrami, m.in. z Concerto Avenna, Camerata Vistula, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Republiki Białoruskiej, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną im. Witolda Lutosławskiego. Jan Bokszczanin nagrał piętnaście płyt CD z muzyką organową dla wytwórni: Acte Prealable, DUX, Hi-Fi i Muzyka - ARMS Records, Zakłady Płytowe, Musica Sacra Edition oraz PMA Records. Jedna z nich otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów – Niepokalanów 2000, a cztery inne były nominowane do nagrody "Fryderyki". Jan Bokszczanin jest autorem książki "Geneza i tradycje rosyjskiej muzyki organowej", (Warszawa 2001), a także redaktorem kilku dodatków nutowych, zamieszczonych w periodyku "Liturgia Sacra". Pod jego redakcją w wydawnictwie "Polihymnia" w Lublinie ukazały się cztery zeszyty z utworami Mariana Sawy (2007, 2008). W 2012 roku, nakładem tego wydawnictwa ukazała się monografia – "Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej". Jan Bokszczanin prowadził odczyty podczas międzynarodowych konferencji (m.in. w Moskwie, Witebsku, Lublinie, Łodzi), kursy mistrzowskie (m.in. w Mińsku i Nowosybirsku), a także brał udział w obradach jury Międzynarodowego Konkursu "Young Organ Competition" w Moskwie. Bokszczanin jest prezesem Stowarzyszenia "ARS LIBERATA". Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory i aranżacje, m.in.: Marian Sawa, Adam Sławiński, Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Krzysztof Herdzin, Ryszard Borowski. Marian Sawa dedykował mu osiem z jedenastu skomponowanych dla niego utworów. Jan Bokszczanin jest dyrektorem artystycznym Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej: Legionowskiego, Praskiego (Katedra Warszawsko-Praska), Ursynowskiego oraz kilku innych cykli koncertowych. Jan Bokszczanin pełni funkcję adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (filia Białystok).
program koncertu:
Aleksander Głazunow - Preludium D-dur /organy solo/
Antonio Vivaldi - Koncert obojowy C-dur RV 451 /Allegro molto, Largo, Allegro/
Sergiusz Rachmaninow - Wokaliza (opr. Michał Lamża)
Felix Borowski - I Część I Sonaty Organowej - Allegro ma non troppo /organy solo/
Aleksander Tansman - Aria (opr. Jan Bokszczanin)
Georgi Muschel - Toccata /organy solo/
Jean Sibelius - Łabędź z Tuoneli (opr. Jan Bokszczanin)
Organizatorzy:
Współorganizatorzy:
katedra św. Wojciecha, kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Patronat honorowy:
J. E. ks. Biskup Jerzy Mazur
Prace organmistrzowskie:
Michał Porębski, Kamil Jankowski
Opieka artystyczna i prowadzenie koncertów:
Maria Terlecka
Sponsorzy:
Posiedzenie Komitetu Monitorującego RPO w Ełku |
XI posiedzenie Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 odbyło się 22 czerwca 2016 r. w Ełku. W wydarzeniu wziął udział m.in. Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz. |