5 maja - 6 października 2013 r.
4 sierpnia 2013 r.
godz. 19.00
kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Paulina Kulesza
Rozpoczęła edukację muzyczną w wieku 14 lat w Szkole Muzycznej I st. w Zambrowie. W latach 2006-2010 uczyła się w klasie saksofonu Sławomira Bielskiego w Szkole Muzycznej II st. w Białymstoku. W tym czasie Paulina zdobyła III nagrodę oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Saksofonu w Przeworsku (2007, 2008), wyróżnienie na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (2009), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Drewnianych we Wrocławiu. Paulina Kulesza jest dwukrotną stypendystką Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej. Od września 2010 Paulina Marta Kulesza rozpoczęła studia licencjackie w klasie Arno Bornkampa w Konserwatorium w Amsterdamie. Jest zwyciężczynią pierwszej nagrody na międzynarodowym konkursie ClariSax w Valenciennes (Francja, 2012). Paulina pobierała lekcje u najlepszych saksofonistów i pedagogów, jak: Claude Delangle, Vincent David, Christian Wirth, Jean--Yves Fromeau (Francja), Jan Schulte-Bunert (Niemcy), Pedro Saxo (Hiszpania), Arno Bornkamp, Willem van Merwijk (Holandia), Paweł Gusnar, Radosław Knop (Polska). Paulina Kulesza brała udział w wielu festiwalach i warsztatach: International Saxophone Week 2010 i 2012 (Amsterdam), Contemporary Music Masterclass z Jean-Marie Londeix i Christian Lauba (Amsterdam).
Paulina Kulesza jest tegoroczną stypendystką programu "Młoda Polska". Jest również członkiem kwartetu Ebonit Saxophone Quartet, gdzie gra na saksofonie barytonowym. Razem z kwartetem wygrali Ottomani Competition w Den Bosch (Holandia) oraz zostali finalistami Almere Chamber Music Competition 2012 (Holandia). Ebonit Saxophone Quartet to regularnie koncertujący zespół, który brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, jak Grachten Festival (Amsterdam), Bach Festival (Dordrecht/Holandia), Bach-Tage (Wuerzburg/Niemcy), XVI World Saxophone Congress (ST Andrews/Szkocja), Composer's Festival (Amsterdam) oraz wiele innych. Ebonit Saxophone Quartet ma za sobą występ w prestiżowej sali Concertgebouw w Amsterdamie.
Jolanta Cecylia Terlecka
Jolanta Cecylia Terlecka jest absolwentką klasy fortepianu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Filia w Białymstoku). Studiowała pod kierunkiem prof. Roberta Marata – wybitnego polskiego pianisty i pedagoga. Studia ukończyła z wyróżnieniem w roku 2007. Jolanta Cecylia Terlecka swoje umiejętności doskonaliła, uczestnicząc w kursach i seminariach, które prowadzili uznani artyści i pedagodzy polscy i zagraniczni: W. Świtała, J. Domańska, W. Malicki, A. Jasiński, Lee Kum Sing, W. Vitaite, Z. Raubo, T. Herbut, J. Tosik-Warszawiak. Jest laureatką konkursu na koncert z orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w ramach Koncertu Dyplomantów. Uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych w Białymstoku (2005) oraz w Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pöertschach w Austrii (2008). Od roku 2007 jest zatrudniona w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku jako akompaniatorka. Towarzyszy młodym solistom na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, gdzie otrzymuje liczne wyróżnienia. Współpracuje z solistami Opery i Filharmonii Podlaskiej.
program koncertu:
Claude Debussy
– Rapsodie pour orchestre et alto saxophone
– Tres modere - allegretto scherzando (1919), (aranżacja Vincent David)
Cesar Franck
– Sonata skrzypcowa A-dur, transkrypcja na saksofon altowy (1886) (trans. Ivan Roth)
części : III Ben moderato: Recitative-Fantasia
IV Allegretto poco mosso
Paul Creston – Sonata na saksofon altowy i fortepian op.19 (1939), III With gaiety
Gabriel Faure
– Elegia na wiolonczelę i orkiestrę op.24, transkrypcja na saksofon barytonowy i fortepian (1883) (trans. Paulina Marta Kulesza)
Alfred Desenclos – Prelude, Cadence et Finale (1956)
Organizatorzy:
Współorganizatorzy:
katedra św. Wojciecha, kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Patronat honorowy:
J. E. ks. Biskup Jerzy Mazur
Prace organmistrzowskie:
Michał Porębski, Kamil Jankowski
Opieka artystyczna i prowadzenie koncertów:
Maria Terlecka
Sponsorzy:
X Jubileuszowa Gala Nagród Białej Lilii |
Białe Lilie zostały przyznane już po raz X. Podczas jubileuszowej Gali, która odbyła się 22 czerwca 2016 r. w Ełckim Centrum Kultury prezydent Tomasz Andrukiewicz uhonorował najbardziej zasłużonych ełczan i przedsiębiorców. W trakcie Gali insp. Marek Hyzopski odebrał medal „Zasłużony dla Miasta Ełku". Na zakończenie uroczystości symboliczne statuetki jubileuszowe otrzymali dotychczasowi laureaci nagród z lat 2006 - 2015. |