5 maja - 6 października 2013 r.
5 maja 2013 r.
godz. 19.00
katedra św. Wojciecha
Elżbieta Grodzka–Łopuszyńska
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie ukończyła z wyróżnieniem klasę śpiewu solowego prof. Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej. Ukończyła także filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Laureatka konkursów wokalnych (m.in. I nagrody na Konkursie Polskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach). Debiutowała na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu w „Don Giovannim" W. A. Mozarta. Współpracuje jako solistka z licznymi zespołami wokalno-instrumentalnymi, symfonicznymi i kameralnymi. Brała udział w polsko-niemieckim projekcie jako solistka Landes Jugend-Orchester pod dyrekcją Klausa Arpa, wykonując m.in. partię Berty w operze „Lorelei" Maxa Brucha. Wykonuje muzykę dawną i współczesną, często podejmuje się prawykonań. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki sakralnej różnych epok, koncertując w świątyniach i salach koncertowych w kraju i za granicą. Od 1999 roku koncertuje z Julianem Gembalskim, wykonując, obok muzyki dawnej i współczesnej, również jego utwory i wspólne improwizacje. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Jest pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta. W roku 2004 otrzymała stopień doktora, a w 2010 doktora habilitowanego sztuk muzycznych.
Julian Gembalski
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył klasę organów Henryka Klai oraz Wydział Kompozycji i Teorii. Dalsze studia odbywał w Belgii i Francji (Flor Peeters, André Isoir, Michel Chapuis, Jean Saint-Arroman). Występował z koncertami w Europie i USA, nagrał ponad 35 płyt, w tym sześć z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską. W latach 1991-2008 zrealizował cykl nagrań radiowych pt. „Antologia organów na Górnym Śląsku", w którym nagrał ok. 90 organów regionu. Obok działalności artystycznej, jako organista i pianista, oraz kompozytorskiej, zajmuje się pracą naukową i dydaktyką. Jest autorem licznych publikacji i projektów organów. Laureat konkursów improwizacji fortepianowej i organowej w Gdańsku, Nowej Rudzie i Weimarze oraz licznych nagród (m.in. nagroda im. Korfantego, im. Ligonia, nagroda „Lux ex Silesia"). Odznaczony przez papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice". Julian Gembalski jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i pełni funkcję Kierownika Katedry Organów i Klawesynu. W latach 1996-2002 był rektorem swej uczelni. Jest założycielem pierwszego w Europie środkowo-wschodniej muzeum organów. Od wielu lat Archidiecezjalny Wizytator organów i organistów.
program koncertu:
Julian Gembalski (1950) - Introdukcja i wariacje na temat hymnu „Veni Creator" (improwizacja)
Joseph Haydn (1732-1809) - Aria Gabriela z oratorium „Stworzenie Świata"
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
Aria „Jerusalem, Jerusalem" z oratorium „Paulus"
II Sonata c-moll op. 65 na organy
Aria „Höre, Israel" z oratorium „Eliasz"
Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Aria „Quia respexit" z Magnificat BWV 243
3 preludia chorałowe:
Gelobet seist du Jesu Christ BWV 604
Valet will ich dir geben BWV 736
Liebster Jesu wir sind hier BWV 731
Aria „Qui tollis peccata" z Mszy A-dur BWV 234
Preludium i fuga c-moll BWV 549
Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – Julian Gembalski - Improwizacja
Organizatorzy:
Współorganizatorzy:
katedra św. Wojciecha, kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Patronat honorowy:
J. E. ks. Biskup Jerzy Mazur
Prace organmistrzowskie:
Michał Porębski, Kamil Jankowski
Opieka artystyczna i prowadzenie koncertów:
Maria Terlecka
Sponsorzy:
I ślubuję, że Cię nie opuszczę… |
Prezydent Ełku po raz pierwszy w tym roku wręczył medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Do grona Ambasadorów miłości 16 czerwca 2016 r. dołączyło trzynaście kolejnych par, które wspólnie przeżyły co najmniej 50 lat. Małżonkowie uchylili też rąbka tajemnicy, jaką jest recepta na udane wspólne życie. |