polskienglishdeutsch
Biuletyn Informacji PublicznejCyfrowy Urząd
Jestes tutaj Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Kalendarium wydarzeń » Details - Koncert wiosenny

Kalendarium wydarzeń

Wydarzenie 

Tytuł:
Koncert wiosenny
Kiedy:
18.04.2013 18.00 h
Gdzie:
Ełckie Centrum Kultury - Ełk
Kategoria:
Kultura

Opis

Zapraszamy na koncert charytatywny, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc podopiecznym Fundacji "Pomóż Im" prowadzącej Białostockie Hospicjum dla Dzieci.
W sali Ełckiego Centrum Kultury wystąpią: miejscowy Chór Kontrapunkt oraz orkiestra dęta OSP w Ełku.

kontrapunkt nazwa

18 kwietnia 2013 r.
(czwartek)
godz. 18.00
sala widowiskowa
Ełckiego Centrum Kultury
bilet - cegiełka 10 zł

Wystąpi:
Chór KONTRAPUNKT
Orkiestra Dęta Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Ełku

kontrapunkt fundacja

Bilety - cegiełki o wartości 10 zł można nabyć w Ełckim Centrum Kultury oraz bezpośrednio u organizatora - Jakuba Dziubińskiego, tel. 512 870 202.

Chór KONTRAPUNKT

kontrapunkt

Chór KONTRAPUNKT powstał 5 września 2003 roku, chociaż jego korzenie siegają roku 1997. Składa się z czterdziestu osób i jest stowarzyszeniem ludzi kochających muzykę chóralną. Od  roku 2006 KONTRAPUNKT  działa w pod egidą  Ełckiego Towarzystwa Muzycznego, którego pierwszym prezesem była Jadwiga Cymbor-Pasińska, a od roku 2009 funkcję tę pelni Bożena Bieleniewicz.  Członkowie zespołu mają różne doświadczenie chóralne.  Są w KONTRAPUNKCIE  dawni członkowie chórów akademickich, parafialnych, szkolnych,  także niedoświadczeni chórzyści, stawiający tu swoje pierwsze kroki w sztuce chóralnej. Członkowie chóru wykonują różne zawody.  Łączy ich śpiew i serdeczna przyjaźń.

KONTRAPUNKT koncertuje dużo w Ełku i okolicach. Do najważniejszych wydarzeń w życiu chóru należą: koncerty w    Bazylice i sali "Ojca Kordeckiego" na Jasnej Górze, gdzie wykonał "Mszę Polską" J. Łasia, udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Łapskie Te Deum", oraz koncerty w Niemczech i w Polsce z orkiestrą Werner-Jaeger Gymnasium i Niederrheinchor z Nettetal - miastem partnerskim Ełku. Chór koncertował także w Wilnie, na zaproszenie Związku Polaków na Litwie.
Ważnym przedsięwzięciem chóru było uczestnictwo w międzynarodowym koncercie w Viersen z okazji Dnia Europejskiego, gdzie połączone chóry z Niemiec, Litwy, Wielkiej Brytanii i Polski (KONTRAPUNKT) wykonały kantatę sceniczną Carla Orffa "Carmina Burana" - (maj 2009).
Niewątpliwym sukcesem chóru jest BRĄZOWY DYPLOM  IX Miedzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (maj 2010). Do innych ważnych wydarzeń w życiu chóru należy zaliczyć koncerty w Bazylice Mniejszej w Świętej Lipce w ramach Świętolipskich Wieczorow Muzycznych (2010, 2011) Chór został uhonorowany  Nagrodą Białej Lilii 2010 w kategorii Ambasador Ełku przyznawaną przez Prezydenta Miasta Ełku a przez Fundację Środowisk Twórczych w Olsztynie został uznany Talentem Roku 2010.
 
Repertuar KONTRAPUNKTU jest bardzo różnorodny.  Znaczną jego część stanowi muzyka sakralna, ale chór często i chętnie sięga też po inne gatunki muzyki.
 
Dyrygenci:
wrzesień 2003 - czerwiec 2008 - Jadwiga Cymbor-Pasińska
wrzesień 2008 - październik 2009   - Barbara Mejner
od listopada 2009   - Rafał Sulima

Zobacz więcej: www.kontrapunkt.elczanie.pl

Orkiestra Dęta Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Ełku

kontrapunkt orkiestra

Pierwsze „rozgrywki” orkiestry - złożone z większości trębaczy byłej orkiestry kolejowej - rozpoczęły się zimą 1967/68. amatorzy entuzjaści muzyki, po zakończeniu swej pracy zawodowej w różnych instytucjach i przedsiębiorstwach poświęcało swój wolny czas zamiast na odpoczynek - orkiestrze. Z powodu braku kapelmistrza, na początku przewodził jeden z członków zespołu - Stanisław Mulawski. Był to doświadczony muzyk i jednocześnie współorganizator zespołu - który przed i bezpośrednio po wojnie grywał w Reprezentacyjnej Orkiestrze Wojska Polskiego. Nowopowstała orkiestra liczyła 25 osób.
Za datę powstania orkiestry dętej OSP w Ełku uważa się 19 stycznia 1968 roku.
Pierwszym kapelmistrzem orkiestry został mgr Jerzy Śródkowski -nauczyciel miejscowej szkoły muzycznej I-go stopnia.
Nowy kapelmistrz - jako wybitny muzyk i dyrygent, animator ruchu muzycznego w Ełku i całym regionie, postać sławna i zapisana na stałe w pamięci starszych mieszkańców Ełku - funkcję swą wykonywał społecznie. Funkcję tamburmajora w orkiestrze powierzył Stanisławowi Mulawskiemu, który grał kiedyś w wojsku, i który znał się na musztrze.  30 kwietnia,po kilku miesiącach wytężonej pracy, nowa orkiestra OSP pokazała się publicznie w sali ełckiego kina „Polonia”, gdzie reprezentowała swój bogaty repertuar wraz z towarzyszącym jej chórem Liceum Ogólnokształcącego w Ełku. Było to wielkie przeżycie dla wszystkich  członków zespołu. Następnego dnia orkiestra wzięła udział w uroczystym pochodzie pierwszomajowym. Od tej pory żaden pochód, żadna manifestacja nie odbyła się bez „dmuchających strażaków”, tak ich nazywano. Do orkiestry trafiali także absolwenci Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych ,muzykujący w zespole pod kierunkiem Edwarda Millera.
9 czerwca 1968 roku orkiestra OSP w Ełku zajęła pierwsze miejsce w eliminacjach amatorskich orkiestr dętych w Białymstoku. Dwa tygodnie później zajęła również pierwsze miejsce w eliminacjach międzywojewódzkich  w Giżycku.
W latach PRL koncertowali przy różnego rodzaju imprezach sportowych, zlotach młodzieżowych, konkursach i zawodach strażackich. Orkiestra przez ostatnie lata dała bardzo dużą ilość występów, jednak największe znaczenie przypisuje się - co oczywiste – występom na konkursach i przeglądach. Szczególnie owocne w tym względzie okazały się lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte. 26-go maja 1974 roku orkiestra zwyciężyła w VI Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych o Laur 30-lecia PRL, zdobywając puchar i dyplom.
Po wyjeździe mgr Jerzego Śródkowskiego z Ełku, kapelmistrzem orkiestry został druh Ryszard Ardziński, który starał się utrzymać w dalszym ciągu osiągnięcia zespołu. W Ostrołęce orkiestra zajęła pierwsze miejsce w przeglądzie orkiestr amatorskich w 1975 roku. Zespół z Ełku zakwalifikował się do finału w Koszalinie. Występ w Koszalinie przyniósł orkiestrze jeden z największych osiągnięć  w jej historii. Na centralnych eliminacjach zdobyła ona V-te miejsce na 650 orkiestr, które przystąpiły do wstępnych eliminacji regionalnych, a później do konkursów rejonowych. Wyróżnienie to jak i poprzednie sukcesy, przyniosły zaszczyt nie tylko orkiestrze, ale również radość mieszkańcom miasta.
W roku1979 nastąpił kryzys w orkiestrze. Zauważona była stopniowa, ale systematyczna stagnacja. Przyczyn tego nie było wiele m.in. duża rotacja w zespole (zgony, zmiany miejsca zamieszkania, choroby itp.). Być może powód kryzysu w orkiestrze wziął się z narastającym kryzysem społeczno-politycznym i gospodarczym. Najważniejszymi przyczynami tej sytuacji były jednak brak dopływu młodzieży i sprawy finansowo - kadrowe. W 1979 roku orkiestra dała kilka koncertów, a dokładnie można było ją usłyszeć tylko w Dniu 1-go Maja i w Dniu Strażaka.
Pod koniec roku z funkcji kapelmistrza zrezygnował druh Ryszard Ardziński. Na to stanowisko Zarząd OSP powołał Waldemara Delugę. W okresie jego działalności orkiestra odniosła znaczące sukcesy. Na eliminacjach międzywojewódzkich w Łomży zajęła ona 2-gie miejsce, kwalifikując się do Konkursu Krajowego w Koszalinie. Do wyjazdu jednak nie doszło ze względu na trudności finansowe.
W roku 1983 funkcję kapelmistrza objął Bronisław Sokołowski. Podjął się on prób odbudowy orkiestry. W tym okresie orkiestra nie organizowała żadnych zgrupowań, ponieważ brała udział zaledwie w jednych eliminacjach orkiestr dętych, 2 razy wyjeżdżała poza teren województwa. Orkiestra nie urządzała żadnych koncertów dla publiczności, ale brała udział we wszystkich uroczystościach miasta Ełku, jak np.: Dzień Strażaka, Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy. Uczestniczyła czynnie w pogrzebach ważnych osobistości oraz we wszystkich oficjalnych akademiach z okazji Dnia 1-go Maja czy Rocznicy Rewolucji Październikowej.
W 1985 roku prowadzenia orkiestry podjął się bezinteresownie druh Edward Miller. Nowy kapelmistrz był członkiem orkiestry od chwili jej założenia. Posiadał on dobre przygotowanie fachowe – był instruktorem ds. muzyki.
Edward Miller, kierujący również orkiestrą Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku, zwerbował nowych członków i już rok później orkiestra liczyła 26 muzyków i zajęła czołowe miejsce na eliminacjach międzywojewódzkich w Siemiatyczach. Było to możliwe dzięki pomocy Urzędu Miejskiego i Zarządu OSP w Ełku, dzięki któremu uzupełniano instrumenty w orkiestrze, umundurowanie orz stworzono odpowiednie warunki do startu w kolejnych eliminacjach orkiestr dętych.
5 kwietnia 1987roku zespół wyróżniono na eliminacjach orkiestr dętych w Szczytnie, a 20 czerwca 1987 roku na eliminacjach międzywojewódzkich w Mrągowie orkiestra zajęła pierwsze miejsce i zakwalifikowała się do centralnego przeglądu w Poznaniu. Nie pojechano tam z braku środków finansowych.
W 1988 roku orkiestra obchodziła swoje święto – XX-lecie działalności. Drugie dziesięć lat były zgoła odmienne od tych pierwszych – uwieńczonych znacznymi sukcesami. Ostatnie lata pokazały jak cały dorobek orkiestry, jej zapała i bezinteresowna praca mogą być zaprzepaszczone ze strony władz państwowych tego rodzaju działalnością artystyczną.
W 1990 roku dochodzi do zmiany pokoleniowej na stanowisku kierownika zespołu. Funkcję kapelmistrza objął flecista Ryszard Jasionowski, jego zastępcą i doradcą muzycznym był Edward Miller, a gospodarzem Bogusław Kondracki. Nowy kapelmistrz, który grał w niej od samego początku, zaczynał jako uczeń szkoły muzycznej i grał razem z ojcem. Jego młody wiek, a jednocześnie wykształcenie i związek z zespołem od początku, stwarzał nadzieję na znaczące sukcesy.    
Od 1990 roku po zakończeniu stanu wojennego, orkiestrze przybyły nowe obowiązki związane z uświetnieniem swoimi graniami różnych świąt kościelnych i państwowych, co wcześniej nie było możliwe.
Orkiestra w tym czasie liczyła 28 muzyków, z których większość to profesjonaliści, mający za sobą wiele lat grania w różnych orkiestrach wojskowych, zakładowych czy szkolnych. Niestety w tych trudnych dla kultury czasach zaczynały pojawiać się kłopoty związane głównie z finansami potrzebnymi przecież na zakup instrumentów, nut czy nowego umundurowania. Są jednak takie święta, w czasie których członkowie orkiestry są szczególnie honorowani. Takim była niewątpliwie XXV rocznica istnienia Orkiestry Dętej OSP w Ełku, którą to Zarząd OSP określił na 4 grudnia 1993 roku. W tym szczególnym dla orkiestry dniu zorganizowano Jubileuszowy Koncert Galowy w MDK z udziałem Władz miejskich, wojewódzkich i innych zaproszonych gości.
W roku 1994 orkiestrę przejmuje ponownie Edward Miller. Z pewnością to dzięki jego postawie orkiestra ciągle się rozwijała, a jej skład ciągle się powiększał. W 1997 roku pełnił funkcję zastępcy kapelmistrza Stanisław Arciszewski oraz był kierownikiem administracyjnym zespołu. Doszło do tego, że w 1999 roku orkiestra liczyła 45-członków. Z pewnością miało na to wpływ przyjęcie nowych muzyków, w tym po raz pierwszy do zespołu dołączył młode dziewczyny, na czym naturalnie zyskał wizerunek i atrakcyjność zespołu.
Do orkiestry zakupiono nowe instrumenty, pulpity, nuty i umundurowanie, na co pozwoliły środki finansowe wciąż płynące z Zarządu OSP oraz z dotacji Urzędu Miasta.
Nie jest znana dokładna liczba występów orkiestry w ostatnich 11 latach (2000-2011), jednak dzięki zapisom w Kronice OSP można szacować, że ich liczba mieści się w przedziale 190-200 występów.  
Orkiestra brała udział miedzy innymi w najważniejszych wydarzeniach na terenie Miasta Ełku, Powiatu Ełckiego, oraz promowała nasz region w różnych zakątkach Polski i zagranicą:

W dniu 8 czerwca 1999 orkiestra uczestniczyła we Mszy świętej ., którą Jan Paweł II odprawił w Ełku
18.07.2003 roku Orkiestra Dęta OSP w Ełku uczestniczyła w obchodach 280-lecia miasta Ryn;
W dniu 24.10.2003 odbył się uroczysty koncert z okazji XXXV lecia działalności orkiestry dętej w Ełku.
8-10.10.2004 roku orkiestra wyjechała wraz z Pielgrzymką do Częstochowy organizowaną przez Wodociągi Ełk;
W roku 2006 zaszła konieczność zmian na stanowisku kapelmistrza. Zarząd postanowiła przyznać tytuł kapelmistrza honorowego druhowi Edwardowi Millerowi za całokształt włożonej pracy w prowadzeniu orkiestry w latach 1985-2006. Kapelmistrzem orkiestry został Stanisław Arciszewski prowadził orkiestrę do  2008 roku. Orkiestra  pod batutą  Stanisława Arciszewskiego zajmowała czołowe miejsca w przeglądach Orkiestr Dętych w województwie i w kraju. Nieoceniona była także rola kapelmistrza i orkiestry w promowaniu miasta w kraju i za granicą, jak również rozpowszechnianie gry na instrumentach muzycznych wśród młodych ludzi. Stanisław Arciszewski zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w dniu do 11 maja 2008 roku.
W 2006 roku orkiestra wyjeżdżała do Netettal w Niemiech. Podczas pobytu odegrano tam trzy koncerty;
W dniu 18.12.2007 roku  Stanisław Arciszewski odebrał z rąk prezydenta miasta Tomasza Andrukiewicza nagrodę Białej Lilii za rok 2006 przyznaną Orkiestrze Dętej za osiągnięcia w dziedzinie kultury, w tym twórczości artystycznej, popularyzacji i upowszechniania kultury, organizowania działalności kulturalnej.
.
W 2009 roku orkiestra wyjeżdżała  do Belgii do miejscowości Ethe  w. Podczas pobytu odegrano tam trzy koncerty;

W roku 2010 roku orkiestra dęta z Ethe, przebywała w Ełku. Podczas pobytu odegrano  trzy koncerty;

W dniu  5 czerwca 2011 roku orkiestra dęta w Ełku wzięła udział  w Piszu w jubileuszowym koncercie z okazji 50- lecia działalności Piskiej Orkiestry Dętej

Obecnym kapelmistrzem orkiestry jest Grzegorz Karpowicz, a kierownikiem  Marta Bartnik.
Orkiestra bierze cały czas aktywny udział w lokalnych uroczystościach, zapewniając uroczystą oprawę uroczystości państwowych, patriotycznych i kościelnych na  terenie Miasta Ełk i Powiatu Ełckiego.

kontrapunkt plakat

Miejsce

Miejsce wydarzenia:
Ełckie Centrum Kultury   -   WWW

baner

Kalendarz wydarzeń

 GrudzieŃ 2024 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
wszystkie     dodaj

Znajdź nas na Facebooku

Migawki

I ślubuję, że Cię nie opuszczę…
Prezydent Ełku po raz pierwszy w tym roku wręczył medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Do grona Ambasadorów miłości 16 czerwca 2016 r. dołączyło trzynaście kolejnych par, które wspólnie przeżyły co najmniej 50 lat. Małżonkowie uchylili też rąbka tajemnicy, jaką jest recepta na udane wspólne życie.
  • Galeria
  • Video
http://old.www.elk.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/949066obrazek123.jpg http://old.www.elk.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/742857balony_2011.jpg http://old.www.elk.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/225302MOTOSHOW1.jpg http://old.www.elk.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/989490obraz082.jpg http://old.www.elk.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/193785Orbassano.jpg http://old.www.elk.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/737166zakon.jpg http://old.www.elk.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/9063823_maja.jpg http://old.www.elk.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/758042swieto_flagi.jpg http://old.www.elk.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/323309dzien_dziecka.jpg
przejdź do galerii

iso2009

banerek
park_linowy_m